Policie zasáhla do půlmiliardového tendru na státní poště

Policie obvinila ředitele společnosti Alkom Security Václava Růžičku, jehož firma už skoro patnáct let obstarává bezpečnostní systémy pro státní poštu. Růžička, který je dlouhodobě ve sporu s ministerstvem vnitra, pod které Česká pošta spadá, je podezřelý z korupce. Jeho obviněním tak společnost Alkom Security v podstatě vypadává ze hry v probíhajícím půlmiliardovém tendru na státní poště.

Jméno firmy Alkom Security a jejího šéfa naposledy sehrálo roli ve svolání bezpečnostní rady státu, o které v létě požádal ministr vnitra Milan Chovanec. Jeho resort se totiž dlouhodobě snaží firmu vypudit z České pošty s argumentem, že její služby jsou předražené. Sám majitel Růžička byl navíc v kontaktu s podnikatelem Lukášem Čadkem, který v létě nařkl ministra Chovance z korupce.

Ve čtvrtek dopoledne byl Václav Růžička podle deníku Právo obviněný kvůli podezření, že se pokusil pro svou firmu zajistit vítězství v probíhajícím tendru na bezpečnostní systémy na poště půlmilionovým úplatkem (o tendru jsme psali zde »). Ze strany České pošty nikdo obviněný nebyl.

Letos v září přitom Václav Růžička v rozhovoru pro deník Neovlivní.cz naznačoval, že v rámci spolupráce s Českou poštou mu byly učiněny nabídky, které lze vyložit jako korupční. Detaily ale tehdy prozradit nechtěl.

Své nynější zadržení a obvinění Růžička nekomentoval. Mobilní telefon nezvedá a není zatím jasné, zda neskončí ve vazbě

Jeho obvinění a nadto z korupce přitom pro společnost Alkom Security v podstatě znamená, že v tendru na bezpečnostní systémy a dálkový monitoring objektů nemá šanci uspět. Mimo jiné tím přišla o kredit důvěryhodnosti. Alkom Security obstarává pro poštu bezpečnostní systémy  už od května 2001. Od té doby s ní pošta několikrát obnovila rámcovou smlouvu.

V listopadu 2013 poslalo ministerstvo vnitra do pošty kontrolu, která konstatovala, že “pošta nepostupovala v době uzavírání původních smluvních vztahů se společností ALKOM účelně a hospodárně”. Podezření, že za zabezpečení poboček platí pošta více, než je trží cena, od té doby sílilo.  V létě pak deník Neovlivní.cz informoval, že se do případu vložila policie.