Policie zasahovala ve Vojenské pojišťovně

Vojenská zdravotní pojišťovna, jedna z nejdéle působících pojišťoven na území České republiky, se dostala do hledáčku elitní protikorupční policie. Před třemi týdny tu podle informací deníku Neovlivní.cz zabavovala dokumentaci k několika zakázkám v celkovém objemu přesahující 135 milionů korun.

Případ má v protikorupční policii na starosti specialistka na veřejné zakázky, která dostala před soud například středočeského hejtmana Davida Ratha. Vyšetřování je vedeno v tichosti, policie ani žalobci o zásahu v pojišťovně neinformovali.

“Vyzvedli si stovky dokumentů, jde o zakázky staré zhruba dva čtyři roky,” potvrdil zásah zdroj blízký vyšetřování.

Policejní akci nekomentovali ani zástupci pojišťovny. Oficiálním důvodem byly údajně neodvedené daně ze strany dodavatelských firem

Zabavené dokumenty se podle zjištění Neovlivní.cz týkají zakázek z let 2011 a 2012. Tehdy Vojenská zdravotní pojišťovna uzavřela celkem pět smluv o nevýhradním obchodním zastoupení s několika fyzickými a jednou právnickou osobou. “Nepostupovala přitom podle zákona o veřejných zakázkách,” uvedl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj, jehož úřad už letos v lednu uložil pojišťovně pokutu ve výši 1,8 milionu korun.

Pojišťovna měla podle Rafaje na základě počtu nově získaných pojištěnců z předchozích let předpokládat, že hodnota zakázky překročí dva miliony ročně a měl ji tedy zadat v některém ze zákonem stanovených druhů zadávacího řízení. “Reálně vyplacené provize pak dosáhly v roce 2011 i v roce 2012 vždy téměř k 70 milionů korun,” napsal ve svém stanovisku Rafaj.

Vedení zdravotní pojišťovny svůj postup hájí. “Rozhodnutí ÚOHS o udělení pokuty podle zákona o veřejných zakázkách bylo realizováno v rozporu jak s procesním, tak i hmotným právem,” uvedlo v prohlášení.

Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky zajišťuje lékařskou péči už od roku 1993 nejen vojákům, ale i ostatním občanům. Začátkem letošního roku překročila hranici 700 tisíc pojištěnců.