Domovní prohlídka u Faltýnka. Policie zasahuje na Moravě

Policie spustila rozsáhlou razii na úřadech a mezi politiky na Brněnsku. Mimo jiné si podle zjištění Neovlivní.cz došla i k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi, u kterého provedla domovní prohlídku. Faltýnek ale zatím z ničeho obviněný nebyl.

Kromě toho kriminalisté zasahují od rána i na úřadu Brno-střed, kde vyšetřují jednoho z místních politiků za ANO Jiřího Švachulu. Muže, který patří do místní skupiny spojené právě s Faltýnkem, a dlouhé roky byl úzce spjatý s brněnským byznysem.

K Jaroslavu Faltýnkovi policisté přišli už brzy ráno. Politik od té doby nezvedá telefony. Neúspěšné byly pokusy redakce Neovlivní.cz, ale i jeho spolupracovníků z hnutí ANO. Šéf parlamentní frakce ANO také nedorazil na dnešní zasedání Sněmovny.

V hnutí ANO přitom podle informací Neovlivní.cz zavládla ráno panika. Kromě toho, že lídr ANO a premiér Andrej Babiš je na pracovní návštěvě Spojených států, jeho tým v Praze trpí akutním nedostatkem informací.

“Nevíme, co se děje. Od rána se snažíme zjistit, jaké budou škody. Každopádně s ohledem na to, o jaké lidi z brněnského ANO se jedná, věc nijak nepodceňujeme,” uvedl jeden ze spolupracovníků Andreje Babiše ze Sněmovny.

Policisté si během zásahu došli pro dokumenty i na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a do firmy Kapsch, která se státem vede spor o mýto. Dokonce podle ČT zasahovali přímo doma u generálního ředitele firmy.

V této větvi příběhu jde podle informací Práva o podezření z korupce, které se týká šéfa ÚOHS Petra Rafaje (dříve ČSSD) a ředitele firmy Kapsch Karla Feixe. Úplatky měly provázet rozhodování o provozování mýtného systému v České republice.

Tady stojí za připomenutí: minimálně tři čvrtě roku Rafaj a jeho úřad podnikají kroky proti zájmům Kapsche. Naposledy letos v únoru Rafaj posvětil rozhodnutí ministerstva dopravy i svých úředníků a zamítl rozklad Kapsche, kterého v provozování mýta nahradilo konsorcium CzechToll/SkyToll.

Celou policejní akci dozoruje vrchní státní zastupitelství v Olomouci vedené Ivo Ištvanem. Mužem, který v roce 2013 posvětil zásah na Úřadu vlády, který smetl tehdejší kabinet Petra Nečase.

Připravujeme podrobnosti