© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ani pět měsíců zatím nestačilo vyšetřovatelům, aby zodpověděli otázku, zda se ministr dopravy Dan Ťok v minulosti zapletl do vyvádění peněz ze stavební společnosti Skanska. Protikorupční policie se nyní podle zjištění deníku Neovlivní.cz podrobně zaměřila na toky desítek milionů korun na účtech hlavních aktérů příběhu. Včetně Ťoka.
Několik měsíců trvající vyšetřování zatím korupci v obří stavební firmě Skanska, kterou v inkrimninované době v pozici generálního ředitele vedl právě současný ministr Ťok, neprokázalo. Detektivové otevřeně přiznávají, že pátrání nakonec může vyznít do ztracena: zkoumají totiž věc několik let starou, kdy se navíc mohou opřít jen o svědectví bývalého manažera Skansky, který ovšem musel firmu opustit, což jeho věrohodnost snižuje.
V rámci prověřování možné korupce nicméně nyní kriminalisté přistoupili k finančnímu auditu hlavních postav příběhu: firem i jejich manažerů, včetně Dana Ťoka. Finanční audit v praxi znamená prověrku všech osobních účtů i kont, která s prověřovaným subjektem souvisí, včetně majetkového pátrání. Policisté také v současné době dokončují vyhodnocení prohlídek v ředitelství firem Skanska a Geosan Group.
“Ve věci je prováděna finanční analýza,” potvrdila bez dalších podrobností vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Ministr dopravy Ťok od počátku trvá na tom, že o žádné korupci nevěděl. “Pokud v této věci policisté konají, jsem jen rád. A jsem s nimi připraven spolupracovat,” zopakoval nyní pro Neovlivní.cz.
Vyšetřování odstartovali švédští interní auditoři Skansky, kteří v roce 2011 zjistili, že česká pobočka podivně vyvedla ze svého hospodaření nejméně 100 milionů korun. Peníze poslala firmě Geosan Group, se kterou spolupracovala na zakázce na dostavbu rychlostní silnice R7.
Anders Blomqvist, tehdejší šéf oddělení vnitřního auditu Skansky, Českému rozhlasu řekl, že podle něho šlo o peníze na úplatky. A tvrdil, že o nich dnešní ministr Ťok věděl. “Když se v prosinci 2011 sešli všichni vyšší manažeři společnosti na pravidelném setkání v Grandhotelu ve Stockholmu, měl jsem s Danem Ťokem schůzku stranou, kde mi to potvrdil a popsal,” tvrdil rozhlasu Anders Blomqvist.
“O takzvané kauze si myslím totéž, co před půl rokem. Pan Blomquist, který byl ze Skansky vyhozen, nikdy nevysvětlil, proč změnil svoje vyjádření k auditu a lhal, co se týká mého údajného vyjádření,” uvedl pro deník Neovlivní.cz Ťok.
Česká i švédská policie přesto rozjela vyšetřování. Švédové zajistili zmíněný audit české pobočky Skansky a vyslechli Blomquista, Češi zajistili dokumenty a počítače v ředitelství společnosti Skanska a Geosan Group. A rozjeli finanční šetření, které může ukázat, kam putovalo zmíněných sto milionů korun.
Stejně jako Ťok, i společnosti Skanska a Geosan jakoukoliv korupci popírají.
“Společnost Geosan Group a. s. při zakázce na dostavbu silnice R7 nezaznamenala podezření na korupční jednání a zcela odmítá jakékoli naznačené nezákonné jednání. Společnost Geosan Group a. s. je připravena předložit příslušným orgánům veškeré relevantní dokumenty. Geosan Group a. s. považuje věc za interní záležitost společnosti Skanska, která se Geosan Group a. s. netýká,” uvedl generální ředitel Geosanu Luděk Kostka.