© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Příběh uniklých informací z policejních spisů přinesl i jeden vedlejší produkt: další problém pro sponzora hnutí ANO a vlivného brněnského zákulisního hráče Davida Rusňáka. Díky vyšetřování kauzy policejních úniků se detektivové vrací k šest let starému podezření, že byl Rusňák zapletený do obřího podvodu. Kriminalisté se totiž domnívají, že právě díky únikům ze spisů tehdy Rusňák unikl obvinění.
Deník Neovlivní.cz už minulý týden zveřejnil, že David Rusňák podle aktuálního obvinění své tehdejší vyšetřování sledoval v podstatě online. Pracovnice krajského státního zastupitelství pro Rusňáka podle policie “naprosto nepřetržitě a naprosto účelově sledovala průběh celého trestního řízení a z formulářů, do kterých neoprávněně vstupovala, čerpala přesné informace o aktuálně prováděných úkonech trestního řízení.”
A vyšetřovatelé do textu Rusňákova obvinění z úniků informací výslovně uvedli, že výsledek tehdejšího vyšetřování,které dopadlo v Rusňákův prospěch, ovlivnil právě jeho nelegální přístup do spisu. “Ze získaných informací o vývoji důkazní situace ve sledované trestní věci a ukládaných pokynech dozorového státního zástupce, dosáhl obviněný David Rusňák kýženého výsledku prověřování sledované trestní věci, a to odložení podle § 159a odst. 1 trestního řádu zejména z důvodu konstatování nedostatku subjektivní stránky trestního činu,” stojí v textu obvinění, který má k dispozici celkem osmnáct stíhaných a jejich advokáti.
Prověřování Rusňáka z podvodu se škodou 900 milionů zahájila policie na konci roku 2010, k samotnému průběhu vyšetřování pak podnikatel získával informace následujícího tři čtvrtě roku. Podstata tehdy vyšetřované kauzy stála na podezření, že se Rusňák podílel na účelové insolvenci jedné z brněnských firem. Poté, co byl tehdy případ odložen, policie nyní zjišťuje, jestli jej může znovu otevřít. Právě na základě aktuálního vyšetřování kauzy úniků informací.
“Zkoumá se, co se s tím případem dá nyní dělat. Zejména s ohledem na promlčení lhůty,” uvedl zdroj obeznámený s případem.
Oficiálně ale policie ani státní zastupitelství případ nekomentují. “Nebudeme se k ničemu vyjadřovat,” uvedl žalobce Petr Šereda. Stejně tak s odkazem na advokátní mlčenlivost odmítá komentáře Rusňákův advokát.
Mluvčí společnosti DRFG Hrabovský v HN pouze popřel, že by podnikatel tehdy před lety jakkoli ovlivnil výsledek vyšetřování. “Považoval za zcela přirozené, že nebyl obviněn. Policií uváděná škoda ve výši 905 milionů je omyl, číslo by podle našich propočtů mělo být správně o dva řády nižší. K insolvenci společnosti Compass DKD Czech rozhodně nedošlo vinou pana Rusňáka, ale dluhy zřejmě vytvořili noví majitelé,” tvrdí mluvčí DRFG.
Už minulý týden ale vyšlo najevo, že podnikatel v kauze úniků informací žádá úřady o podmíněné zastavení svého stíhání. A součástí žádosti musí být přiznání obviněného, v tomto případě se tedy David Rusňák k nelegálnímu získávání informací z vyšetřování vlastní kauzy musel přiznat.
Rusňákovo obvinění přitom zasáhlo nejen jeho samotného, ale i hnutí ANO , jehož byl prominentním členem a sponzorem. Andrej Babiš v reakci na policejní razii zavelel: Rusňáka vyhoďte. Sám podnikatel následně oznámil, že v hnutí ANO končí.
K samotné kauze se ale dodnes veřejně nevyjádřil. Ve svém prohlášení pouze zdůraznil, že se policejní vyšetřování nijak netýká jeho investiční skupiny DRFG. “Policejní šetření nemá žádnou souvislost s podnikáním skupiny,” napsal ve svém stanovisku.