© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Státní energetická společnost ČEZ je jedním z mála strategických podniků, kde vicepremiér a šéf hnutí ANO Babiš nedokáže uplatňovat svůj vliv. Lidovecký ministr Jurečka teď přichází s návrhem, který by politikům otevřel dveře gigantu hodně doširoka. Jeho plán už veřejně podpořil Andrej Babiš.
Marian Jurečka, ministr zemědělství, nese koaličním partnerům plán, jak si do budoucna může vláda lépe hlídat politiku ČEZ. “Stát je většinovým vlastníkem ČEZ a musí se jako vlastník začít chovat. Jasně si s vedením společnosti říct, co potřebuje česká ekonomika, jaké se plánují akvizice, jaké jsou trendy v nových technologiích,” komentoval svůj postup v Lidových novinách Jurečka.
Nezbytné podle něj je, aby se v intervalu čtvrt roku scházeli zástupci koalice, členové dozorčí rady ČEZ nominovaní za stát a vedení koncernu na několikahodinovou poradu, kde se proberou klíčové otázky.
Nápad to není úplně nový, Jurečka o něm mluvil už loni na podzim. V rozhovoru pro Neovlivní.cz (najdete ho zde ») popsal, že si přeje takový model spolupráce nastavit. “Na setkání si budeme říkat, co jsme dali za zadání a jak se plní. (…) Vadí mi, když stát své klíčové firmě, ve které má většinový podíl, neříká jasné zadání, jaké má dělat kroky. ČEZ má za sebou roky špatných akvizicí na Balkáně, teď se uvažuje o tom, že ČEZ chce vstoupit do tendru na hnědouhelné doly v Německu. Já tomu nerozumím. My si tam chceme koupit veliký problém s velkými a silnými německými odbory?”
Jeho plán teď v citovaném článku LN veřejně podpořil Andrej Babiš, vydavatel listu. “Naši zástupci jsou v dozorčí radě opravdu jen do počtu. Pokud chce koalice zásadně lépe řídit ČEZ, tohle je příležitost,” uvedl vicepremiér s tím, že nutná je pro to vůle sociálních demokratů.
Ví, o čem mluví: Babiš na ČSSD v uplynulých měsících několikrát narazil při svých pokusech o ovládnutí ČEZ a sestřelení managementu Daniela Beneše. Státní energetická společnost je totiž jedním z mála strategických podniků, kde nedokáže uplatňovat svůj vliv. ČEZ je spojen s lidmi blízkými Bohuslavu Sobotkovi, zejména díky právníkovi a příteli premiéra Radkovi Pokornému.
Babišův malý vliv v ČEZ se ukázal například ve chvíli, kdy se pokusil sundat předsedu dozorčí rady Václava Pačese. Podle kuloárových informací stačil jediný telefonát Pačesa směrem k premiérovi a vědec ve vedení dozorčí rady zůstal.
Na červen se chystá další valná hromada, kde se vicepremiér a ministr financí může znovu pokusit dozorčí radu plně ovládnout. Například návrhem, že se sníží počet členů dozorčí rady. Z toho by pak těžili zástupci nominovaní ministerstvem financí.
Zástupci ČEZu zatím na nové plány politiků reagují opatrně. “Je zcela na našem největším akcionáři, jak se ujme svých akcionářských práv. Je jen třeba myslet na to, že představenstvo i dozorčí rada musí ze zákona hájit zájmy všech akcionářů, i těch menšinových,” uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.