© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Během politického vyjednávání nabízí každý něco za něco. A není nutné v tom hned vidět uplácení. Tak se dají shrnout hlavní teze mosteckých vyšetřovatelů, kteří v uplynulých měsících prověřovali výbušnou nahrávku z politického zákulisí. Nyní případ odložili s tím, že trestný čin se nestal.
Deník Neovlivní.cz již informoval, že mostecká policie ukončila vyšetřování nahrávky z Mostu, která zachytila pokus tří tamních zastupitelů zajistit si podporu politika z konkurenčního hnutí (více zde »).
Jan Schiller (ANO), Jan Syrový (Mostečané Mostu) a Adolf Sigmund (KSČM) nabídli krátce po pádu vlády nad Mostem Jiřímu Švábovi, zastupiteli z hnutí Severočeši Most, funkce v městských firmách i bydlení, pokud k nim připojí. Šváb si schůzku nahrál, páska se dostala do médií, jeho stranický šéf Jiří Zelenka ji pro podezření z korupce obratem odnesl na policii.
Ta po šesti měsících konstatovala, že trestný čin se nestal. Spis má nyní na stole mostecká státní zástupkyně Eva Vetýšková, kterou redakce Neovlivní.cz požádala o rozhovor.
Neo: Z jakého důvodu policisté nahrávku vyhodnotili tak, že se nestal trestný čin? Několikrát jsem si ji celou poslechla a nabídka – pojď nám dělat do vznikající koalice hlas č. 24 a my ti zařídíme všechno možné – tam padla docela zřetelně.
Policejní orgán tu věc takto odložil a odůvodnil ji. Já mám nyní třicet dní na to, abych to přezkoumala a případně to zrušila či nezrušila. Mezitím může kdokoli z dotčených podat návrh na přezkoumání postupu policejního orgánu. Do té doby, než toto učiním, nemá smysl, abych vám podrobněji vysvětlovala detaily, ke kterým se vyjádřím ve stanovisku k tomuto rozhodnutí.
Neo: Můžete alespoň obecně říci, o co policie své rozhodnutí opřela?
Obecně vám mohu říct jednu věc, která z policejního rozhodnutí plyne: okolnosti, toho jednání – rozpad jedné koalice a vytváření druhé koalice – nebyly vyhodnoceny jako věc obecného zájmu. Obstarání věci obecného zájmu. To je zásadní. A dále je zásadní motiv, který tam byl. V odůvodnění je velmi podrobně vyhodnoceno všechno kolem, co se v Mostě dělo. Aniž bych předjímala a zabíhala do podrobností, i nahrávka sama o sobě o něčem svědčí. A dále vyjádření pětadvaceti lidí, kteří k tomu podrobně vypovídali. Víme tedy, co nahrávce předcházelo, což je v této věci podstatné.
Neo: Že vznik vlád nad městem není věcí obecného zájmu, to je názor, se kterým se ztotožňujete?
Připodobnila bych to k povolebnímu vyjednávání. Tam je také řada individuálních zájmů a každý má možnost vstoupit, kam chce. Každý něco nabízí. Budeš-li s námi v koalici, tak my, pokud vyhrajeme, budeme rozdělovat tyto funkce. Když vyhraje někdo jiný, bude funkce rozdělovat někdo jiný.
V Mostě se rozpadla koalice, protože jedna koaliční strana vystoupila, vytvářely se koalice nové a nastalo klasické vyjednávání. A vyjednávaly všechny strany, jak jsem pochopila z jednotlivých vysvětlení. Nechci ovšem nic předčasně hodnotit, počkejte si na definitivní závěry.
Neo: Četla jsem různá prohlášení jednotlivých aktérů té nahrávky. Všichni v podstatě tvrdili, že nabídky pro pana Švába byly z jejich pohledu motivované snahou mu pomoci, že tam byly silné osobní vazby. Je to verze, která policii přesvědčila?
Opět se k tomu vyjádřím jen obecně: Ano, byly tam silné osobní vazby, někteří z nich byli dlouholetí přátelé, sehrálo to jistou roli.
Neo: Zmiňovala jste, že hodně podstatný byl motiv. Můžete k motivu něco říci?
Důležité je vědět, co se dělo před tím, než se koalice rozpadla. A znát účel, k čemu byl ten diktafon v kapse.
Neo: Pokud vím, pan Šváb to měl nahrávat proto, že se cítil pod tlakem.
Účel byl dát to novinářům. Zveřejnit to, aby se vědělo, že tudy cesta nevede.
Neo: A to považujete za špatné? Pokud byl pan Šváb pod tlakem – ať už jiných politiků, nebo svého vlastního šéfa Zelenky…
Opět, nebudu to komentovat, bylo by to předčasné. Znovu jen zopakuji slovo “motiv”. Víme, že v Mostě vznikala nová vláda, nabízely se posty a rozhodně to nebyla záležitost jen jedné strany.