Politicky výbušná arbitráž: Dráhy už zaplatily 1,2 miliardy korun

České dráhy nakonec zaplatily Škodě Transportation stamiliony korun za prohranou arbitráž. Stamiliony přiznal firmě rozhodčí soud, stát se ale hodlá o peníze dál soudit. Rozsudek považuje za neoprávněný. Případ vedl ke kritice rozhodčího soudu a ukončení rozhodčích doložek na ministerstvu dopravy.

Po měsících váhání nakonec státní České dráhy doplatily 723 milionů korun firmě Škoda Transportation v letitém sporu o dodávku dvaceti nových lokomotiv, píše deník E15. Sumu 468 milionů už České dráhy musely vyplatit loni, jinak by mohly skončit v exekuci (odkaz »)

Čtěte také:

» Exšéf Škody Transportation chce být hejtmanem za ČSSD
» Dělají si srandu? Babiš zuří a útočí na Pokorného soud
» Premiér poprvé k miliardové arbitráži: Chci smír
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Námitka podjatosti se zamítá, bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí

Celkově tedy Škoda Transportation od státu získala na účet 1,2 miliardy korun.

Jde o jeden z nejproblematičtějších verdiktů rozhodčího soudu při hospodářské a agrární komoře, který ovládá premiérův přítel Radek Pokorný. Rozsudek se nadto stal municí na politickém kolbišti.

Zástupci Českých drah, ministr dopravy Dan Ťok i ministr financí a lídr hnutí ANO Andrej Babiš verdikt arbitráže označili za skandální.

Ministr Ťok kvůli němu nařídil, aby žádné nové smlouvy už v budoucnu v jeho resortu neměly arbitrážní doložku a případné spory se tak řešily u obecných soudů.

Ministrův krok a vyjádření pro Neovlivní.cz rozzlobily právníka a místopředsedu arbitrážního soudu Pokorného natolik, že Ťokovi poslal nezvyklou sms.

“To Vaše vyjádření považuji za sprostotu a zákeřnost, kterou Vám nikdy neodpustím,” psal Pokorný. “Vaši zástupci (právníci ve sporu o lokomotivy pozn Neo.) si nevěří a tak organizují takové sviňárny a útoky na moji práci. Že Vám není hanba.”

Zaplacení dalších stamilionů ale není definitivní tečkou za celým sporem, stát se o peníze hodlá dál soudit.