Politik ČSSD bral statisíce od soukromé firmy, teď pro ni pracuje

Potíže sociální demokracie v olomouckém kraji se množí. Bývalý náměstek hejtmana Alois Mačák z ČSSD, který byl nucen rezignovat poté, co nedokázal vysvětlit, kam se poděly peníze, které mu na účet poslalo několik místních firem, začal pro jednu ze štědrých společností pracovat.

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák rezignoval v září krátce poté, co vyšlo najevo », že spolu s dlouholetým primátorem Prostějova Miroslavem Pišťákem v souhrnu inkasovali od krajských firem 1,6 milionů korun. Ani jeden z politiků nebyl s to doložit, jak s penězi naložili. Argument, že peníze šly na volební kampaň, rozmetal Lidový dům, který popřel, že by tyto částky účetnictvím ČSSD protekly. Skončili oba.

Čtěte také

» ČSSD má problém v kraji, dva politici vzali statisíce
» Nová zjištění: Jasné důkazy o korupci hejtmana Rozbořila chybí
» SPECIÁL: Vše o olomoucké aféře na jednom místě

Nyní Mf Dnes ve svém olomouckém vydání píše, že se nejštědřejší z dárců – prostějovská společnost DT Výhybkárna a strojírna – o Mačáka po odchodu z politiky postarala. Lze ho najít v pražské kanceláři společnosti DT Výhybkárna a strojírna Prostějov.

Mf Dnes tam expolitika dostihla, ale po pár slovech hovor ukončil a pak již nereagoval. Nevyjádřilo se ani vedení firmy. To se v září, když zprávu o darech média zveřejnila, zaklínalo tím, že nešlo o “všimné za služby”, ale o podporu politiky sociální demokracie, která je firmě blízká. Proč tedy Mačáka zaměstnali i po jeho odchodu z politiky, nezdůvodnili.

Pro připomenutí: bývalý primátor Pišťák získal od této společnosti během loňského roku čtvrt milionu korun, Mačák v letech 2012 a 2013 obdržel 1,35 milionu korun.

Případ vyšetřuje krajská kriminálka, prověřování zatím neskončilo.

Ptát se chce také místní ČSSD, šéf strany na Prostějovsku Ladislav Hynek listu řekl, že bude od Mačáka žádat vysvětlení. “Pokud je to tak, jak říkáte, určitě se tím budeme zabývat, protože je to otázka, která se týká celé ČSSD. Bude se k tomu muset nějak postavit,” řekl Hynek.