Politika Czech Made: Jak Zeman přijímal demisi, která nebyla

Pro hodnocení aktuální politiky se pomalu nedostává slov. Odstupující premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přijel na Hrad, kde chtěl s prezidentem Milošem Zemanem konzultovat další vývoj v politice. Miloš Zeman ale nachystal schůzku, jako by přijel premiér podat demisi. Sobotka přitom už dopoledne avizoval, že demisi pošle písemně a dnes chce jen konzultace.

Ze záznamu odpolední schůzky je zřejmé, že Bohuslav Sobotka takové aranžmá nečekal. Prezidentská kancelář připravila sál, kde čekaly desítky novinářů a na oba politiky také dva mikrofony, třetí pro mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Právě ten krátce po zahájení schůzky vyzval lídra ČSSD, aby se vyjádřil. Těch několik vteřin se zdálo být jako několik minut: Sobotka mlčel a stál. Marně ho Miloš Zeman hůlkou, o kterou se opíral, vybízel, aby šel k mikrofonu.  “Nastav si to, máš to obráceně,” popoháněl Sobotku.

Sobotka: Nepřijel jsem s demisí. Foto: Twitter prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka

Ten nakonec promluvil: “Já přemýšlím, dámy a pánové, k čemu bych se v tuto chvíli měl vyjádřit.” Pak znovu zopakoval, že nepřijel podat demisi a takovou informaci také Hrad předem obdržel. Avizovanou demisi Sobotka nepřivezl proto, že probíhá politická přestřelka o to, jestli rezignace premiéra znamená automaticky i pád celé vlády.

Miloš Zeman se ale držel svého scénáře. Řekl, že spolupracovníci Sobotky jeho kancelář informovali, že dnes bude na programu demise a že to později změnili? Smůla, bylo to brzy ráno a to je slovy Zemana “zatraceně noční doba, kdy normální lidé spí a nejednají”.

“Sekretariát předsedy vlády mě včera informoval o tom, že pan premiér chce přijet na Hrad, aby podal demisi. Proto jsme připravili obvyklé aranžmá, které probíhá při všech demisích předsedů vlád. Na rozdíl od pana premiéra já tomuto aranžmá dostojím. Takže vážený pane premiére, dovolte především, abych vám poděkoval za práci, kterou jste vykonal v čele české vlády,” pokračoval Zeman.

Bohuslav Sobotka, kterého po celou kariéru provází pověst politika bez velkých gest a tvrdých loktů, si to ale tentokrát od Miloše Zemana nenechal líbit. Když Zeman domluvil, vzal si znovu slovo a zkritizoval Hrad i Zemana za to, že mu o svém scénáři nic neřekli.

“Kdybych přišel podat demisi, měl bych s sebou příslušný dokument,” prohlásil a k postoji Hradu uvedl: “Je to zbytečné a znevažuje to vážnou chvíli, kterou prožíváme.”

A začal vysvětlovat, že svojí demisí řeší pochybnosti ohledně byznysu vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). A nikoli kvůli němu, ale kvůli lídrovi ANO padá současný kabinet. Při slovech o Babišovi se prezident Zeman otočil a reagoval odchodem z místnosti ještě během Sobotkových slov.

Kompletní přepis schůzky na externím odkazu ZDE.