Politoložka: Ministrova setina procenta akcií? Výsměch občanům

Ministr zemědělství Jiří Milek o jedinou setinu procent akcií unikl požadavku zákona o střetu zájmů a zemědělský holding spoluvlastněný jeho rodinou může dál pobírat dotace. Literu zákona sice naplnil, podle politoložky Vladimíry Dvořákové jde ale takový postup proti smyslu zákona.

Vladimíra Dvořáková na snímku z roku 2013. Foto: David Sedlecký, Wikimedia

Kdyby si Jiří Milek a jeho rodina ponechali v holdingu Úsovsko o jednu setinu procenta vyšší podíl, přišla by společnost o stovky milionů na dotacích. Politoložka Vladimíra Dvořáková to považuje za jasný výsměch občanům.  “Je to také vzkaz občanům: Já jsem takový frajer, že jsem to všechno obešel a stejně si dělám, co chci,” říká Dvořáková v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Neo: Je podle vás převod akcií ministra Milka na jeho rodinu, kdy nyní společně vlastní 24,99 % holdingu, který je významným příjemcem dotací z jím řízeného resortu, v pořádku?

Začnu tím, že toto se ve slušné společnosti nedělá. Prostě pokud politikovi takový střet zájmu hrozí,  tak do politiky vůbec neleze. Nemá tam co dělat. A pokud ho politika tak fascinuje a touží pracovat pro společnost, nikoli tedy svoji, tak se majetku skutečně důsledně zbaví.

Neo: Ale on zákonu vyhověl, byť o jednu setinu procenta. Řeší to ale fakticky jeho střet zájmů?

Převody majetku na rodinu, vložení do svěřenských fondů, snižování vlastněného podílu o jednu setinku pod limit, je jasný výsměch a vzkaz občanům. “Já jsem takový frajer, že jsem to všechno obešel a stejně si dělám, co chci.” Jestli je to výsměch i zákonodárcům nevím, protože čím více jsme v poslední době sledovala přijímání zákonů, jež měla zabránit přístupu politických a podnikatelských, často propojených subjektů k veřejným penězům, tak zákony byly vždy nakonec upraveny tak, aby “obcházení” zákona umožňovaly.

Nepřehlédněte:

» Střet zájmů a setina procenta akcií ministra Milka
» ČSSD: Střet zájmů zákon nevyřeší, ale život jsme Babišovi zkomplikovali
» Babiš: Dotace pro Agrofert? Nemám s tím nic společného

Neo: Co tím myslíte?

Zatímco pro malé podnikatele vždy představovaly žádosti o dotace administrativně náročnou činnost, obtížně se v tom orientovali, vyplňovali nesmyslné kolonky a měli neustálé obavy, aby nepochybili, neplatili pokutu či dokonce nebyli stíháni, velcí podnikatelé přes lobbisty ovlivňovali zákony, nařízení a vyhlášky a za pomocí drahých právníků pak přesně věděli, jak co obejít.

Nyní se již prosazuje nový trend, který ještě snižuje velkopodnikatelské transakční náklady. Podnikatelé sedí již přímo ve vládě a mohou to ovlivňovat přímo bez lobbistů, k tomu si vymění i odborný personál resortu a ideálně z toho udělají takové firemní vedení pobočky, a to vše za veřejné prostředky. A ještě si nechají zatleskat, jak skvěle bojují s byrokracií a jaké tam mají odborníky. Pro koho ale ti odborníci pracují?

Neo: Není tedy na čase zákon změnit tak, aby řešil i takovou situaci i jeho možné obcházení?

Zákon, který byl přijat, opravdu nebyl dobrý. Novelizace by byla na místě, jenom nevím, zda v dané konstelaci sil, má smysl se o ni pokoušet. Více než další úpravy bychom potřebovali jedno. Říci: „Dost! To se prostě nedělá!“  Bohužel se zdá, že práh toho, co tato společnost snese, se stále a stále posouvá.