© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Politolog Jaroslav Šonka se specializuje na Evropskou unii, dlouhá léta žil v Německu. Tvrdí, že kdyby si německá kancléřka nechala na svůj soukromý byznys přispívat státními firmami, což v Česku předvedl Andrej Babiš, dotlačila by ji za to společnost k rezignaci. Musela by si podle Šonky vybrat, zda chce pokračovat v podnikání nebo být v čele vlády.
NEO: Přijde vám případ, kdy soukromé aktivity ministerského předsedy spolufinancují státní společnosti, normální? (Popsali jsme zde.)
Není to normální. Naprosto. Je to absolutní střet zájmů a drzost.
NEO: Jaký dopad by měl obdobný případ v zahraničí?
Všude jinde by z toho měl dotyčný politik strašnou ostudu. Jenže český volič má pocit, že si Andrej Babiš už dost nahrabal, takže v politice bude postupovat čistě, a takovéhle věci ho nechávají v klidu.
NEO: Co by to znamenalo pro zahraničního ministerského předsedu, kdyby na něj prasklo, že mu na soukromý byznys přispívají státní firmy?
Především by to silně a právem ohrozilo jeho politickou kariéru. Byl by dotlačený k tomu, aby si vybral: buď chci dělat byznys se státními firmami nebo politiku. Obojí k sobě nepatří a musí se to oddělovat. Musel by zkrátka na jednu z těch rolí rezignovat.
NEO: Myslíte, že k tomu někdo může dotlačit i Andreje Babiše?
V tomto smyslu je tu strašný deficit ze strany veřejnosti, která mu to neumí omlátit o hlavu. Lidé mu dokonce za takové věci tleskají a on si na tom staví svůj vliv. A je až hrůzné, s jakým despektem se pan Babiš staví k demokracii. Dokonce říká, že Poslanecká sněmovna je žvanírna.
NEO: Jenže Andrej Babiš tvrdí, že splnil všechno, co mu zákon ukládá: firmu vložil do svěřenského fondu…
Ano, on se bude snažit to takto zahrát do autu. Ale už to nepůjde tak snadno. Tím, že jeho střet zájmů řeší i Evropská komise, už se problém přenesl i za hranice. Existuje jím nenáviděná dáma, Ingeborg Grässle, která je předsedkyní rozpočtového výboru europarlamentu a má na starost stovky kauz. A ta dala jasně dala najevo, že svěřenský fond ve formě, v jaké jej předvedl český premiér, prostě neberou. Není to odstřižení od té firmy, od vlivu na ní. Ke stejnému závěru ostatně dospěli i právníci Evropské komise. A ta kritika se bude stupňovat.
NEO: Premiér také současně připomíná, že o jeho střetu zájmu veřejnost věděla od začátku. Nehřeší tak trochu na to?
Samozřejmě, že na to hřeší. Češi mají pocit, že vyhráli transformaci a demokracii většina moc neřeší. Transformace uvrhla do mocenských pozic lidi jako je Miloš Zeman či právě Andrej Babiš, kteří mají pocit, že si své pozice udrží matením veřejnosti. A pak také mají pocit, že to mají nastálo. A nepřipouští si, že někdo řekne, že už ho volit nebude. Zkrátka zaujali postoj: my si budeme svoji českou veřejnost šálit sami a revizora třeba z Bruselu tady nechceme. Jenže, jak se ukazuje, ten revizor už tu je a pustil se do své práce.