Pomoc podnikatelům ve Švýcarsku? Do pár hodin

Premiér Andrej Babiš rád srovnává Českou republiku se Švýcarskem. Naposledy v novoročním projevu řekl, že kdyby měl kouzelnickou hůlku a mohl obratem realizovat své projekty, “stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem.” Pandemie Covid-19 ale ukázala, že by mu na to hůlka asi nestačila. Stačí porovnat, jak se snaží pomáhat lidem švýcarské úřady, a jak vypadá pomoc Babišovy administrativy.

Švýcarským podnikatelům stačí na vyplnění žádost o nouzové půjčky maximálně deset minut. Tak to tamní vláda garantuje už v úvodu webových stránek, kde mohou malé podniky žádat o úvěr. Stačí přitom zadat jméno firmy a web sám vyplní všechny další údaje z obchodního rejstříku a připraví formulář.

Praxe pak podle britského listu Financial Times vypadá následovně: “Vyplnění a naskenování jednostránkového formuláře pro záchrannou linku od švýcarské vlády trvalo Matthiasu Knaurovi jen minutu nebo dvě. Asi 30 minut po odeslání formuláře zamířily peníze na účet jeho společnosti.”

Souvislosti

Ilustrace: Shutterstock

» Senátor: Stát vyvolal orkán a podnikatele hodil na druhou stranu hráze
» Pro malé firmy program Antivirus nemusí fungovat
» Týden podle Vávry: Nejen virus má plán

V rámci balíčku nouzových půjček, který Švýcarsko spustilo 25. března, si země nachystala celkem 40 miliard švýcarských franků. Jen během prvního týdne dostalo peníze téměř 77 tisíc podniků. Umožnilo jim to zaplatit své zaměstnance a ochránit své podnikání. Peníze jim v případě půjček do půl milionu přistály na účtu obratem, u vyšších částek šlo o dny. Dokonce i Švýcaři zvyklí na relativní efektivitu své země překvapeni rychlostí svého ekonomického protiútoku, píší FT.

Česká republika také spustila svůj balíček pro ohrožené zaměstnavatele. Podniky a firmy nečeká jeden formulář, ale hned několik (detaily zde).

Podmínky získání státního úvěru jsou narozdíl od Švýcarska složité. A ani když žadatel úspěšně zdolá formuláře, neznamená to, že se mu obratem ocitnou peníze na účtu. Stát teprve začne vyhodnocovat, zda má klient na ně nárok. Narozdíl od Švýcarska to netrvá dny, ale týdny.

Někteří žadatelé první fáze programu Covid I čekají na odpověď od 18.3.  “Prosíme o strpení, Vaší žádostí se budeme zabývat v nejbližších dnech,” stálo v emailech, které ČMRZB rozesílala deset dní od podání žádosti.

A mnozí z těch, kteří se úspěšně prokousali formulářem a státní bankéři už si na ně našli čas, nakonec v Covid I neuspěli. “Program COVID I  byl upraven tak, že z něj byly automaticky vyřazeny subjekty, které podnikají v cestovním ruchu, pohostinství a ubytovacích službách. Zbytek žadatelů byl selektován dle toho, jak se v budoucnu zaslouží o stát. Ne o hospodářský růst, ale o stát,” popsal zkušenosti svých klientů senátor a daňový poradce Tomáš Goláň. (Celý text zde)

Mezitím stát spustil Covid II a přišly stejné trable. “Firma vznikla v roce 2018. Nyní zaměstnávám 7 zaměstnanců. V půlce března 100% firmy stojí. Žádost o COVID II ČMZRB zamítla. Ani banka neví proč. Nechápu,” uvedl například Petr Gryč, majitel autodopravy Tia Trans se specializací na autopřepravníky.

Ve Švýcarsku byly hlavní podmínky jednoduché: žadatel musel fungovat ještě před 1. březnem, v důsledku pandemie přišel o tržby a nebyl v konkursním řízení.