Porušil omertu. Kolik prominentů ČSSD a ODS s sebou stáhne?

Podepíše to každý kriminalista, který někdy vyšetřoval chobotnici přisátou na veřejné peníze: bez člověka zevnitř či online odposlechů nemáte šanci viníky usvědčit. U podezřelých dotačních projektů na severu Čech získali policisté trumf. Své komplice se rozhodl potopit někdejší ředitel tamního dotačního úřadu Petr Kušnierz. Právě jeho svědectví podle zjištění Neovlivní.cz odstartovalo aktuální razii proti politicko-byznysové skupině, která vládla (nejen) severu Čech.

Policejní zátah, v němž tento týden uvízlo čtyřiadvacet lidí, oficiálně potvrdilo státní zastupitelství. “Policejní orgán rozhodl o zahájení trestního stíhání 24 osob jako obviněných ze spáchání zejména zvlášť závažného zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny,” prohlásil žalobce Tomáš Minx.

Kontext:

Alexander Novák
» Kdo má v ČR vliv: TOP 10 v Ústeckém kraji
» Mapa vlivu Ústecka: Návrat starých pořádků. I kmotři jsou zpět
» Utajený dokument: Dotační šéf Kušnierz neměl být propuštěn
» Rozhovor s Martinem Hausenblasem: Babiš spustil něco, co nedomyslel
» 2015: Malér soudce Bureše – Večírek u Pavla Němce
» Ať víte to, co Tonda Blaník: Je Ústí Palermem na severu?

O místní prominenty z řad ODS a ČSSD a na ně napojené podnikatelské kmotry se policie zajímá už dlouhé roky. Teprve poté, co se letos pod hrozbou dalšího vězení rozhodl promluvit jeden z nich, mohli kriminalisté rozjet zatýkání ve velkém.

“Jako stěžejní se ukázalo svědectví Petra Kušnierze. Detailně popsal konkrétní dotační podvody i role jednotlivých aktérů. Díky němu a postupně dohledaným listinným důkazům se podařilo případ rozkrýt,” uvedl zdroj z bezpečnostních složek obeznámený s případem. Odmítl nicméně prozradit, jestli součástí dohody Kušnierze s vyšetřujícími úřady bylo i poskytnutí ochrany. “Samozřejmě ale byla přijata příslušná bezpečnostní opatření spojená s tímto případem,” dodal.

Oficiálně však úřady odmítají potvrdit, že zasáhly díky Kušnierzovi.

“K tomuto dotazu se v této fázi vyšetřování nemůžeme vyjádřit,” odmítla diskusi o roli Kušnierze vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Petr Kušnierz se rozmluvil ve vězení, kde skončil za dotační podvody. Napsal tehdy dopis policistům, v němž detailně popsal fungování celé chobotnice. Svá slova pak zopakoval veřejně, když zkraje letošního roku stál znovu u soudu kvůli dalším pohybným dotačním podvodům.  “Když se obrátíte na lidi, kterým jste vyšli vstříc a oni se k vám stavějí jako k prašivému psovi. Podruhé nepůjdu sedět za něco, co jsem neudělal. Přišel jsem o všechno, o rodinu, o postavení, o bydlení,” vysvětlil tehdy své pohnutky Kušnierz.

A pak začal jmenovat významná jména, s jejichž vědomím se podle něj dotační machinace celou dobu odehrávaly: kdysi vlivný politik ODS Petr Gandalovič (dosluhující velvyslanec v USA), bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD), její předchůdci Jiří Šulc (ODS) a Josef Novotný (ČSSD), stranický kolega Vaňhové Arno Fišera (ex-radní kraje). A také severočeští byznysmeni Patrik Oulický, odsouzený ex-senátor Alexandr Novák, Vladimír Repáč či Daniel Ježek.

Všichni  jmenovaní představitelé regionu Kušnierzovu výpověď kategoricky popřeli a označili ji za účelovou. Jména některých z nich ovšem nyní figurují v aktuální razii: jde především o Nováka, Vaňhovou či Ježka.

O tom, že do machinací s mnohamilionovými projekty v dotačním Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad byli zapojeni i politici a podnikatelé, nepochyboval ani soud, který řešil Kušnierzovu kauzu. Soud totiž konstatoval, že nad odpovědnými úředníky stáli právě lidé z pozadí, kteří projekty ovlivňovali. “O rozdělování dotací bohužel rozhodovali podnikatelé Alexandr Novák, Patrik Oulický a Daniel Ježek,” řekla tehdy předsedkyně senátu.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_cislo_sedm