Poslal Babiš policii i na banky, které úvěrují Agrofert? Tajné

Ministerstvo financí pokračuje v tajnostech okolo interního auditu, který zkoumal, jak stát v posledních letech spravoval státní dluh. Nejprve přes rok drželo u ledu závěry kontroly, která odhalila miliardové škody. Nyní zase odmítá zveřejnit, jakých operací a bank se týká trestní oznámení, které Babišův úřad podal. Mezi podezřelé přitom auditoři zahrnuli i transakce spojené s bankovními domy, které se podílejí na financování ministrova holdingu Agrofert.

Bankovní skupina Erste patří dlouhodobě mezi šest bank, které největší měrou financují soukromý byznys ministra financí Andreje Babiše. Stejně tak rozvoj holdingu Agrofert úvěruje skupina Royal Bank of Scotland.

O ministerstvu financí:

» Hledá se náměstek pro rozpočet. Už přes půl roku. Zn.: Spěchá
» Analýza: Co úředník Bureš zamlčel v auditu k Čapímu hnízdu
» Nahrávka: Na ministerstvu financí řeší Agrofert a Čapí hnízdo
» Dopis pro Sobotku: Na financích znali výsledek tendru předem
» Nová jména v bezpečnostní pavučině Andreje Babiše

Obě skupiny (v případě Erste jde o její českou dceru Česká spořitelna) výslovně zmiňuje interní audit ministerstva financí v souvislosti s transakcemi, na nichž stát v uplynulých letech tratil přes deset miliard korun. Ministerstvo financí ale nyní odmítá říct, jestli trestní oznámení, které za stát podalo, kopíruje audit. Nebo z něj banky financující holding ministra financí vypadly.

“Nevím, kdo úvěruje Agrofert. To jde mimo mě. A koho se trestní oznámení týká, to zveřejňovat nebudeme,” sdělil na dotaz Neovlivní.cz náměstek ministra financí Ondřej Landa.

Stejná odpověď dorazila i z tiskového odboru resortu, sám ministr Babiš na otázku zaslanou sms zprávou neodpověděl vůbec.

Nejde přitom o první tajnosti kolem třaskavého auditu. Resort jej nejprve skoro rok držel u ledu, ačkoli auditoři už zkraje roku 2015 doporučili Babišovu úřadu, aby podal kvůli správě státního dluhu trestní oznámení.

Ministr Babiš již v minulosti odmítl, že by rozhodnutí o právních krocích oddaloval kvůli svému střetu zájmů. Průtahy zdůvodňoval tvrzením, že audit ještě není hotový. “Závěry auditu jsem ještě nedostal,” sdělil v říjnu 2015 na dotazy Neovlivní.cz.

Fakticky měl dokument s číslem 2014/09/01 na stole už od loňského dubna, kdy o něm také poprvé informoval deník Neovlivní.cz (článek si můžete přečíst zde »).

To, že je audit hotový, potvrdil na jaře 2015 i soudní znalec z oboru ekonomiky a uznávaná kapacita Jaroslav Brada, který se společně s právníky sekce interního auditu úřadu na prověrce státního dluhu podílel.

Nejnověji zdůvodnil Babiš průtahy s trestním oznámením argumentem, že úředníci nebyli jednotní v názoru, jak dál postupovat. “Audit nebyl dokončen, protože v rámci ministerstva měli různí náměstci na věc různé názory a nedošlo ke shodě. Zásadně odmítám různé lži, že já jsem něco zdržoval,” prohlásil minulý týden v Hospodářských novinách.

Každopádně trestní oznámení ministerstvo podalo týden poté, co na Babiše kdosi podal jiné trestní oznámení, které viní z bankovních manipulací přímo ministra financí.

“Andrej Babiš prolongoval a nabízel podmínky, kdy určité banky prokazatelně získávají výhodnější podmínky vůči státu. Souběžně s tím od stejných bank získával výhodnější obchodní podmínky pro firmy, které jsou jím buď přímo ovládané; nebo jinak spřízněné,” stojí v trestním oznámení, které má redakce k dispozici (více o trestním oznámení na ministra tady »).

Ačkoli hlavní závěry výbušného auditu ke správě státního dluhu deník Neovlivní.cz zveřejnil už loni, resort dokument dodnes tají.

Naposledy neuspěl se žádostí matematik a zakladatel sdružení KohoVolit.eu Michal Škop, který se auditu domáhal prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím. Ministerstvo financí jeho žádost před třemi týdny zamítlo.