Poslal dar do stranické pokladny ANO, pak získal zakázku na obraně

Zbrojař Stanislav Petr obdaroval loni v říjnu hnutí ANO dvěma sty tisíci korun. Ve stejné době probíhala na misterstvu obrany, které řídí za ANO Martin Stropnický, tendr na balistické vesty. Vyhrál právě Stanislav Petr, majitel firmy Argun. Je to už druhý dar, který vyvolává pochybnosti. Naposledy řešilo ANO konflikt zájmů kvůli daru od tabákové firmy.

Vybrat dodavatele neprůstřelných vest se armádě dlouho nedařilo. Nakonec zvítězil díky nabízené ceně Stanislav Petr a jeho Argun. Jak ale upozornil list Právo, ve stejné době putoval od zbrojaře Petra sponzorský dar do stranické pokladny hnutí ANO, které má obranu ve své ministerské gesci.

K tomuto příběhu

tabak_koureni_cigarety_nikotin
» O daňovém sporu sponzora ANO budou rozhodovat Babišovi podřízení
» Firma, která obdarovala ANO ministra financí, se soudila se státem o daň
» Kuřácký zákon spadl pod stůl, pak přišel ANO dar od tabákové firmy
 » Kouření škodí vládnutí: O zrádcích, lhářích a dalších členech vlády

Zakázku za čtvrt miliardy v souvislosti s darem pro ANO krizovala protikorupční organizace Transparency International.  “Takový krok zbytečně zavdává závažná podezření o celém výběrovém řízení, když následně toto řízení firma vyhraje,” řekl deníku analytik TI Milan Eibl.

Ministr obrany Martin Stropnický ale podle Práva žádný problém nevidí. “Tato informace je pro mě nová. Nemohu ovlivnit, kdo a kdy se rozhodne poskytnout hnutí sponzorský dar. Představa, že by to ovlivnilo zakázku, je zcestná. Rozhodovala nezávislá komise a vítězná společnost podala nejlepší nabídku,” sdělil Stropnický.

Během pondělí, kdy začali požadovat vysvětlení jak koaliční partneři, tak opozice, lídr hnutí ANO Andrej Babiš rozhodl, že se peníze vrátí. “Nařídil jsem, aby hnutí okamžitě vrátilo dar panu Stanislavu Petrovi. A požádal jsem kolegy, aby příště lépe prověřovali naše dárce,” napsal Babiš na Twitteru.

Už loni se přitom hnutí dostalo do podobné situace a veřejně deklarovalo, že se podobných spojitostí napříště vyvaruje. Šlo o půlmilionový dar od majitele tabákové společnosti Velta Plus EU. Dar přišel na stranický účet v době, kdy mají Babišovi podřízení z celní správy rozseknout spor s firmou o zaplacení spotřební daně. A rovněž v době, kdy protikuřácký zákon ve sněmovně neprošel i díky hlasům poslanců za ANO.

“Vím, že to není nejšťastnější načasování, ale opravdu to s tím sporem o daně nijak nesouvisí. A už vůbec ne s protikuřáckým zákonem,” řekl tehdy v rozhovoru pro Neovlivní.cz finanční ředitel společnosti Velta Plus EU Jan Černý.

Hnutí ANO následně přijalo interní doporučení, aby nebralo sponzorské dary spojené s jakýmkoli rozhodováním po partajní linii.