Poslanci chtějí znát detaily k třaskavému svědectví o BIS

Poslanci z komise pro kontrolu činnosti tajné služby BIS zvažují, zda se budou zabývat tajnou výpovědí někdejšího zpravodajce Jana Petržílka před žalobci, o níž včera informoval deník Neovlivní.cz ». Petržílek v ní popisuje dění uvnitř tajné služby: údajné zametání citlivých informací pod koberec a sbírání kompromitujících informací.

Výpověď přichází v době, kdy se znovu přetřásá možný odchod Jiřího Langa – ředitele BIS a nejdéle sloužícího šéfa tajné služby v Evropě – z funkce.

“Téma Petržílkovy výpovědi před svými kolegy rozhodně otevřu,” řekl deníku Neovlivní.cz jeden z členů sněmovní komise pro kontrolu činnosti tajné služby BIS.

Šéf BIS Jiří Lang. Repro: Čt24

Šéf BIS Jiří Lang. Repro: Čt24

“Dle mého názoru může parlamentní komise požádat ředitele BIS o vyjádření k nařčení této tajné služby, které je v souvislosti s vyšetřováním momentálně medializováno,” přemýšlí místopředseda komise Richard Dolejš z ČSSD.

Ředitel BIS Lang čelí dlouhodobě kritice některých politiků a bývalých podřízených za údajně mizerné výsledky, jež jeho tajná služba odvádí za více než miliardu, kterou ročně spolyká ze státního rozpočtu. Petržílkova výpověď naznačuje, že důvodem nemusí být neschopnost tajné služby. Ale že se nejrůznější varování zametou pod koberec – buď vedením BIS či politiky. Podobně přitom mluví řada Petržílkových někdejších kolegů, kteří už z BIS odešli.

“Důrazně odmítám, že bychom při naší práci, tedy při získávání informací, nerespektovali a jakýmkoliv způsobem porušovali zákon,” ohradil se mluvčí BIS Jan Šubert.

Problémem kolem Petržílkovy výpovědi je, že sněmovní komise má velmi malé pravomoci. Nemůže třeba vstupovat do probíhajícího vyšetřování, což je právě tento případ. Petržílek je totiž sám obviněný z toho, že vynesl odposlechy lobbisty Romana Janouška a někdejšího primátora Pavla Béma z tajné služby BIS.

“Komise může pouze za předpokladu, že dojde k podezření na nezákonnou činnost BIS nebo jejích příslušníků, podat podnět příslušnému státnímu zástupci. Připravované legislativní změny v parlamentní kontrole zpravodajských služeb by měly tuto bezzubost kontroly z velké části změnit k lepšímu. Nyní však musíme vycházet ze stávajících možností kontroly,” uvedl poslanec Dolejš.

Dalším potíž podle něj představuje fakt, že třaskavá výpověď Petržílka je do jisté míry jeho vlastní obhajobou. Svědectvím se zabývají pražští žalobci. “Mám proto pochybnosti o smysluplnosti a vhodnosti angažmá komise v tomto konkrétním případě,” přemýšlí Dolejš. Nevylučuje ale, že se s kolegy nakonec shodnou na tom, že by se komise měla případem zabývat.

Dolejš však kritizuje fakt, že se vyšetřování samotných úniků odposlechů Janouška s Bémem z BIS neúměrně vleče. Za dva roky od ozbrojené razie vyšetřovatelů a zatčení Jana Petržílka s někdejším ministrem dopravy Vítem Bártou se žalobci téměř nepohnuli kupředu. Obvinění stojí na výpovědi utajeného svědka.

“V době přibližně před třemi lety a sedmi měsíci, kdy tato kauza byla na samém začátku, jsem jako tehdejší předseda komise pro kontrolu činnosti BIS apeloval na co nejrychlejší a nejdůkladnější vyšetření případu. To se však bohužel nestalo a celá věc se neúměrně vleče. A dosud se bohužel z těchto důvodů za BIS táhne jako tmavý stín, který vyvolává mnoho otazníků. Aby BIS nebyla vnímána jako ‘děravý cedník’ a udržela si jako tajná zpravodajská služba potřebnou prestiž a důvěryhodnost, tak je třeba celý případ urychleně dotáhnout do konce a nedopustit, aby byl zameten pod koberec,” uvedl Dolejš.