Poslanec ANO koupil dům za 200 tisíc. Od města, které vede jeho žena

Poslanec za vládní hnutí ANO Bronislav Schwarz koupil výhodně bytový dům na Mostecku. Městu Lom, které coby starostka vede jeho žena a on sám je v něm radní, za něj zaplatil 200 tisíc korun. Poslanec se hájí tím, že dům nikdo nechtěl. Opozice namítá, že za stejných podmínek jiní zájemci o podobné koupě neuspěli.

Dům v městě Lom, které leží přímo na úpatí Krušných hor a má kolem tří a půl tisíce obyvatel, se skládá ze dvou bytů a obchodu v přízemí. Mf Dnes napsala, že poslanec za něj městu zaplatil 200 tisíc korun. Dalších 400 tisíc se podle kupní smlouvy zavázal na domě proinvestovat, tedy zvelebit za ně už svůj vlastní majetek.

Původní cena domu přitom byla podle listu mnohem vyšší, znalec ji v roce 2011 odhadl na 1,07 milionu korun. Poslanec i zástupci města Lom tvrdí, že za tu cenu dům nikdo nechtěl. Když město cenu snížilo, zájemce se našel. Ale komunální politici mu dům odmítli prodat. Nemovitost tak počkala až na nabídku poslance.

Kontext:

» Kauzy a jitření emocí. Proč poprvé od voleb 2013 padly preference ANO
» Babišovi podřízení zkoumají účty jeho dětí
» O hnutí ANO v kauzách Neovlivní.cz

“Pak byla cena snížena na 782 tisíc korun a zájemce se našel, ale zastupitelstvo ho vyhodnotilo jako neseriózního a dům mu nepřikleplo, jak potvrdil místostarosta Lomu Pavel Barák (ODS),” uvedla MfD (odkaz »).

Podle místních je potíž zjevně i v tom, že o možnosti snížit cenu obecních nemovitostí se běžně mezi lidmi neví. Podobně město Lom prodalo už několik dalších domů a zpravidla byli mezi zájemci právě současní či bývalí zastupitelé. Opoziční zastupitelé navíc upozorňují, že zájemci o podobné transakce v několika případech neuspěli.

Krom toho aktuální nabídka podobných nemovitostí městského úřadu v Lomu ukazuje, že běžně se tu domy prodávají mnohem dřáž. “Je tam aktuálně třeba o něco menší dům se dvěma byty a obchodem za 907 tisíc korun nebo srovnatelný dům se třemi byty za 1,2 milionu korun,” podotýká Mf Dnes.

Poslanec Schwarz rozhovor na téma investic do nemovitostí odmítl. Ve své reakci pouze striktně popřel jakýkoli střet zájmů. Uvedl, že prodávalo zastupitelstvo a nikoli jeho žena. To, že on sám je v Lomu radním podle něj roli nehrálo.

Bývalý policista Bronislav Schwarz patří mezi kontroverzní poslance Babišova hnutí ANO. Zákonodárcem se stal v době, kdy proti němu policie vedla trestní řízení. Nakonec byl obžalovaný kvůli tomu, že v lednu roku 2006 coby vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl do mosteckého bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal. Soud jej nakonec obvinění zprostil.

Naposledy na sebe poslanec, který se prezentuje jako bezpečnostní expert ANO, upoutal pozornost před pár týdny, když obhajoval novou podobu shromažďovacího zákona. “A víte co, demokracie je hezká věc, ale právo, pořádek je taky důležité. Takže tento zákon je pro slušné lidi a těch je většina v naší zemi, tak si myslím, že to uvítají. A to jeho nesvoboda. Víte, radši si obětuju trošku nesvobody, když vím, že budu mít pořádek a že mi na ulicích nebudou lítat vandalové a nebudou mi tady neorganizovaně šířit paniku v nějakých manifestacích. A my ze severních Čech jsme na to zvyklí,” prohlásil poslanec v České televizi.