Poslanec ČSSD: Babiš mně vyhrožoval, je to lidská hyena

Sociální demokrat Ladislav Šincl z Karvinska je poslancem už skoro deset let. Výstup, jaký ve středu absolvoval s Andrejem Babišem při debatě o zákonu o pojišťovnictví, ale podle svých slov v politice nezažil.

Ladislav Šincl

“Je to lidská hyena, která sbírá na nepohodlné lidi kompromitující materiály. Myslel jsem si vždycky, že ta jeho pověst přehání, ale po tom, co předvedl mně, ten člověk pro mě ztratil jakýkoli význam,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz Ladislav Šincl.

Vicepremiér a ministr financí podle Šincla položil na začátku diskuse na stůl složku, na které bylo nalepené poslancovo jméno a začal z ní vytahovat informace o jeho rodině, údajné korupci a majetkových poměrech. To vše před svědky.

Šinclovu verzi příběhu potvrdil v rozhovoru pro Neovlivní.cz jeho stranický kolega a šéf rozpočtového výboru Václav Votava, který u debaty rovněž seděl: “Bylo to něco neuvěřitelného. Byli jsme konsternovaní.”

Neo: O jaké informace šlo? Co na vás ministr vytáhl?

Šincl: Prý beru peníze od Valenty (hazardní král a nově také senátor Ivo Valenta, pozn. Neo). Že prý nemám právo dávat mu při interpelacích nějaké otázky, když jsem korupčník. Pak začal z té složky, na které byl nalepený papírek se jménem Šincl, vytahovat další papíry a začal vykřikovat, že moje mamka koupila kdysi nějaké pozemky, že jsem převedl dům na ženu, což je podle něj důkaz korupce, nebo že mě vyhodili z banky. Že prý ví, co jsem zač, že si to o mě zjistil.

Neo: Jak jste na to reagoval?

Koukal jsem jak puk. Nic takového jsem nikdy nezažil. Říkal jsem mu na to, že jsem neudělal nic víc než to, na co mám právo: v rámci interpelací jsem se ho zeptal na věci související s tím zákonem o pojišťovnictví. On ale pořád vřeštěl, že jsem koaliční zrádce a nemám právo se ho na nic ptát, když jsem korupčník.

Neo: Jak reagovali ostatní? Zastal se vás někdo?

No, oni byli všichni zaskočení, mlčeli. Kolega Votava pak začal zklidňovat situaci, že takové výstupy nikam nevedou, ať se tedy posuneme věcně dál.

Neo: Znáte Iva Valentu? Bral jste od něj někdy peníze?

Proč se Babiš rozčílil?

• Za středeční roztržkou ve Sněmovně stojí pozměňovací návrh k zákonu o pojišťovnictví, který připravilo MF.
• Babiš tvrdí, že návrh si Šincl dojednal za jeho zády se svým stranickým kolegou a bývalým náměstkem MF Prosem, kterého ministr nedávno odvolal. Ministra rozčílilo, že se Šincl v úterý Babiše zeptal, zda za obratem MF, které už návrh nepodporuje, nestojí ministrovy obchodní zájmy.
• Sám Babiš odmítá, že by poslance zastrašoval či mu vyhrožoval.

Samozřejmě, že znám. Jsem zpravodajem k loterijnímu zákonu, té oblasti se věnuji dlouhodobě. Ale právě proto, abych nezavdal k žádným pochybám, se s nikým, kdo má nějaké významné postavení v hazardu, nestýkám. S žádným hlavounem. Aby to někdo nemohl použít proti mně. Valentu jsem viděl někdy před čtyřmi lety. To, že bych bral od něj úplatky, je lež.

Neo: Budete tedy ministra financí žalovat?

Na to kašlu, ale líbit si to nenechám. Aby do toho zatahoval moji rodinu, to mě tedy fakt rozčílilo. Je to lidská hyena a pro mě po tom výstupu ztratil význam. Po tom incidentu jsem informoval premiéra Bohuslava Sobotku, následně padlo rozhodnutí, že bude na čtvrtek ráno svoláno grémium a předsednictvo klubu, kam jsem pozvaný a kde se to bude řešit.

Neo: Říkal ministr, kde ty informace ze složky vzal?

Ne, já se ani neptal. Navíc to byly vesměs nepravdivé drby. Jako třeba to, že mě vyhodili z banky. Odešel jsem z IPB tehdy sám, protože jsem šel pracovat do dcery té banky. Nebo na mě vytáhl, že jsem ve spojení s Janstou a Pokorným, ale já se s těmi lidmi nikdy nesešel. Pak mluvil o tom, že mě řídí nějaká ženská, kterou taky vůbec neznám. Prostě samé nesmysly.