Poslední podpis ministra Staňka

Těsně před svým odchodem z funkce ministra kultury Antonín Staněk rozhodl letitý spor o chátrající Hadí lázně v Teplicích. Navzdory památkářům i rozkladové komisi změnil dosavadní rozhodnutí ministerstva kultury, že jde o kulturní památku. Vyšel tak vstříc majiteli a teplickému developerovi Jaroslavu Třešňákovi. Ten patřil mezi největší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana, jinak také největšího Staňkova zastánce na politické scéně.

Spor o teplický lázeňský komplex Hadí lázně se táhne už skoro deset let. Památkáři dosud odmítli vydat souhlas ke všem návrhům developera Jaroslava Třešňáka na přestavbu památkově chráněných lázní. Jejich součástí totiž podle památkářů bylo zbourání cenné budovy a nová výstavba na jejím původním místě.

Plány majitele lázní a jednoho z největších místních developerů křížili nejen památkáři, ale také rozkladové komise, kam se podnikatel odvolával. Všechna stanoviska byla stejná: jde o kulturní památku, navržená přestavba není možná.

To se ale nyní změnilo díky Antonínu Staňkovi. Ten podle zjištění Neovlivní.cz poslední hodiny v úřadu 31. července vydal rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně po jedenašedesáti letech opět nejsou kulturní památkou.

Zjištění Neovlivní.cz potvrdil ředitel ústeckého Národního památkového ústavu Petr Hrubý.

“Se závěry pana docenta Staňka se neztotožňujeme. Toto rozhodnutí může v případě, že by správní orgán, tedy ministerstvo kultury  postupovalo v obdobných případech obdobně, vést k přímému ohrožení celkového počtu chráněného památkového fondu (zapsaných a prohlášených kulturních památek) na území České republiky. Rozhodnutí docenta Staňka je v odborném hodnocení v rozporu s rozhodnutím samotného Ministerstva kultury ze dne 8. 7. 2019 a v rozporu se všemi stanovisky, které k návrhu na zrušení prohlášení poskytly dotčené správní orgány. Pokud má být dodržena kontinuita a předvídatelnost odborných vyjádření a stanovisek na úseku památkové péče je tento přístup docenta Staňka zcela nepřípustný, protože popírá odbornou autoritu nejen dotčených místních správních orgánů, ale také samotného Ministerstva kultury. V podstatě se jedná o rozhodnutí, které umožňovala docentu Staňkovi jeho funkce, nikoli odborné podklady, které by měly hrát tu nejdůležitější roli. V případě vrcholného orgánu, který má mj. i dohlížet na ochranu kulturního dědictví, se jedná o postoj, který je zcela mimo racionální uvažování,” uvedl ředitel Hrubý.

Sám Antonín Staněk své rozhodnutí zatím nijak nekomentoval. “Dnes jsem se vrátil z dovolené a ještě týden budu s rodinou mimo. Bude-li vám to stačit, připravím pro vás odpověď po 19.8,” napsal ve čtvrtek v sms odpovědi na dotazy Neovlivní.cz. Na žádost o rychlejší stanovisko už pak politik nereagoval.

Developerovi Třešňákovi se tak diky Staňkovu rozhodnutí uvolnily ruce pro dlouhodobě plánovanou výstavbu nového komplexu v Hadích lázních. Ještě před prázdninami přitom hrozil, že lázně prodá. Jeho plány v minulosti popsal ředitel ústeckch památkářů následovně: “Jeho varianta ‚obnovy‘ je z památkového hlediska zcela nepřijatelná. Uvedenou variantu nešlo přijmout, protože by to znamenalo zánik kulturní památky.”

Teplický podnikatel Jaroslav Třešňák se kromě letitého sporu o Hadí lázně dostal do pozornosti veřejnosti i kvůli své finanční podpoře Miloše Zemana. Patřil totiž mezi nejštědřejší sponzory jeho loňské prezidentské kampaně.

Podle údajů Zemanova štábu developer přispěl 3,2 milionu korun na čtyřstránkový leták s životním příběhem Miloše Zemana. Rozhodl se tak krátce poté, co Miloš Zeman veřejně podpořil Třešňákův miliardový projekt v Chorvatsku. S Milošem Zemanem byl už během jeho prvního volebního období na cestě do Jordánska a Spojených arabských emirátů jako součást obchodní delegace.