© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Vedení situaci podcenilo, tvrdí zasahující hasiči. Stejný pocit měl i senátor a dlouholetý starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart, který proto volal o pomoc ministrovi vnitra.
Byla neděle 24. července, když v sedm hodin ráno němečtí ochranáři informovali Správu Národního parku České Švýcarsko o silném kouři, který stoupal z lesa na Hřensku. Na místo hned vyrazili místní dobrovolní hasiči, k nimž se připojilo pár dalších. Celý den bojovali s ohněm.
O čtyřiadvacet hodin později, v pondělí ráno vedení hasičů Ústeckého kraje pustilo na veřejnost informaci, z níž se zdálo, že se v Českém Švýcarsku vlastně nic nestalo.
“Pravděpodobně se ani jedno ohnisko dál nešíří,” citovala v pondělní ranní zprávě veřejnoprávní agentura ČTK mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana.
Ještě už ten samý den dopoledne se ukázalo, že je všechno jinak. Oheň se naopak dramaticky šířil, začalo foukat a hasiči na místě jasně viděli, že to bez další pomoci nezvládnou. Přesto trvalo dalších několik hodin, než byly povolány adekvátní posily s technikou.
“Ještě ráno nám říkali, že to není potřeba, že jde o lokální ohniska, která zvládneme. Doslova nám bylo řečeno, že to máme nechat vyhořet a jen máme ohlídat okraje, aby se to nešířilo. Jenže to už v té době nebylo v našich silách,” řekl redakci Neovlivní.cz pod podmínkou anonymity jeden ze zasahujících hasičů. Svou identitu veřejně prozrazovat nechce, vedení krajských hasičů totiž zásah považuje za bezchybný.
Záchranář, s nímž redakce hovořila, není ve svém popisu začátku největšího požáru v chráněném parku sám. V podstatě identické informace se objevily ve středu na hasičském fóru Požáry.
Jeden z přihlášených diskutujících, který dle svých slov rovněž v Hřensku zasahoval, píše: “Hned po příjezdu, po tom, co se to první noc bohužel nechalo rozhořet, měl někdo pověsit svoje ego na věšák a říct ,,hele, to nedáme, pošlete, co máte a pošlete někoho, kdo má zkušenosti, a ne že se to bude pytlíkovat s pár místníma jednotkama bez vody…Ale to ne. My jsme Ústí, my to zvládneme, my to uhasíme, pomoc rozhodně nepotřebujeme, stačí nám 50 hasičů bez vody. Vždycky se to nějak uplácalo, uplácá se to i teď, to dřevo přece tolik hořet nebude. No, a ono to nevyšlo. Těžce to nevyšlo, protože tomu tady nikdo nerozumí a nikdo si nedokázal připustit, že potřebuje republikovou, potažmo zahraniční, pomoc.”
A podobné obavy vyvolal začátek záchranné operace i u některých zástupců místních obcí. Jeden z nich – dlouholetý starosta Krásné Lípy a dnešní senátor – Zbyněk Linhart proto podle zjištění Neovlivní.cz sáhl k nestandardnímu kroku: zvedl telefon a volal o pomoc do Prahy. Linhart to na přímý dotaz potvrdil.
“Z informací, které jsem měl, jsem nabyl stejného pocitu, jaký zmiňujete u těch hasičů. Tedy, že se tu situaci v národním parku nedaří zvládat. Proto jsem mimo systém zavolal nejprve náměstkovi na vnitro a poté i ministra Rakušana. Vysvětlil jsem jim situaci a pak se to skutečně rozhýbalo,” potvrdil na přímý dotaz Zbyněk Linhart, který je v senátu za STAN.
To vše se odehrálo v pondělí odpoledne. Den a půl po vypuknutí největšího lesního požáru v chráněné oblasti za poslední roky. Teprve pak začala do oblasti proudit skutečná pomoc, posily, čerpadla, letadla. Do té doby ležela hlavní tíha boje s ohněm především na dobrovolných hasičích.
Ministr vnitra Vít Rakušan, do jehož gesce patří i hasičský záchranný sbor, nicméně říká, že zatím nemá informace o zbytečných průtazích. “Neměl jsem z těch informací, které jsem si v úterý na místě zjišťoval, takový pocit. Ten rozsah se vždy jinak hodnotí s odstupem tří dnů než v situaci na začátku požáru,” řekl.
Současně ale zdůraznil, že zásah se bude teprve vyhodnocovat: “Vyhodnocovat zásah budeme velmi podrobně po jeho skončení, jak je běžné u takovýchto velkých událostí, a samozřejmě předmětem vyhodnocení bude i doba, než se na místo dostavil generální ředitel HZS.”
Zástupci obcí z oblasti u Národního parku České Švýcarsko nicméně doufají, že současný požár politiky probudí. Stát totiž podle nich na podobnou situaci nebyl připravený. A to navzdory mnohým varováním.
“Jde o to, že se před lety rozhodlo, že stromy napadené kůrovcem zůstanou v lese. Řekli jsme dobrá, je to možné řešení, ale musíme tedy připravit kroky, aby se snížilo riziko požáru. Protože bylo jasné, že se to jednou stane, lesy prostě hoří. Správa parku nám ale tvrdila, že nebezpečí je minimální, protože kůrovcové dřevo tolik nehoří. Takže se v praxi nestalo nic, žádná opatření, jak minimalizovat riziko, nepřišla. Mohli jsme být na dnešní situaci připraveni,” říká senátor Linhart.
Stejně mluví kupříkladu místostarosta Varnsdorfu Jiří Sucharda, který rovněž připomíná, že to byla správa národního parku a vedení krajských hasičů, kdo riziko požáru v parku dlouhodobě bagatelizoval.
“Doufám, že si NEzodpovědní zástupci Národního parku České Švýcarsko a vedení HZS ÚK vzpomenou na jednání v Krásné Lípě, kdy odmítali rozumné argumenty o požárním nebezpečí, kdy zpochybňovali opodstatněné obavy saské strany, která na nebezpečí poukazovala a také doufám, že si vzpomenou na opravdu stupidní připomínky typu – moc koukáte na katastrofické americké filmy,” uvedl Sucharda na svém facebookovém profilu.
A ještě dodatek již citovaného účastníka diskuse na webu Požáry, který dle svých slov na místě zasahoval: “Hasiči jsou hrdinové jen proto, protože to nahoře někdo pos..l. Hasiči nechtějí být zdrhající hrdinové. Hasiči chtějí hasit. Ideálně vodou.”
Zdroj náhledové foto: Jiří Sucharda