Pošta krachuje, šéf odchází se zlatým padákem. Zařídila Babišova vláda

Bývalý ředitel České pošty Roman Knap dostane milionové odstupné i odměny. Zaručuje mu je smlouva, kterou uzavřelo vnitro ještě pod vedením ministra Metnara za ANO.

Přes tři a půl milionu korun inkasuje Roman Knap na odchod z vedení státní pošty, která se letos ocitla kvůli letitému přehlížení politiků a neschopnosti se reformovat před krachem. Bývalý ředitel České pošty Knap navíc k tří set tisícovému měsíčnímu platu dostával po celý uplynulý rok každý měsíc vyplacenou pohyblivou složku ve výši sto tisíc korun, píše dnešní Mf Dnes.

Ilustrace: Shutterstock

Řediteli pošty zaručovala miliony podle dřívějšího zjištění Neovlivní.cz smlouva, kterou s Romanem Knapem uzavřelo předchozí vedení ministerstva vnitra ještě z éry jedné z Babišových vlád. Vnitro sice roky připadalo sociálním demokratům, konkrétně ředitele pošty Knapa ale vybral Lubomír Metnar za ANO. Ten v roce 2018 ministerstvo řídil v Babišově vládě bez důvěry.

“Vše se vyplácí v rámci dříve schválených smluv,” řekl před časem v rozhovoru pro časopis Neovlivní.cz člen dozorčí rady podniku a hejtman Martin Netolický.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Atomové kompro. Kdo se snaží zmanipulovat tendr v Dukovanech


A potvrdil to i současný ministr vnitra Vít Rakušan. “Podle mých informací dostal pan Knap jen to, na co měl nárok podle smlouvy, kterou podepsal za mého předchůdce v roce 2018,” citovala jen Mf Dnes.

Pokud by se nyní politici, který se snaží zdecimovaný státní podnik zachránit, rozhodli Knapovi smlouvu nevyplatit, čekal by stát soud. A dost pravděpodobně také prohra.

Doposud se státu podařilo v případě podobných soudních sporů vyhrát jen ty, v nichž manažeři uzavírali smlouvy se zlatým padákem sami se sebou. Jako třeba v případě bývalého ředitele Českých drah Dalibora Zeleného, který si pro případ odchodu z funkce podepsal sedmimilionovou konkurenční doložku.

Problémy státní pošty, která se ocitla před krachem, přitom mohly být dávno vyřešeny a situace nikdy nemusela dojít tak daleko. V dubnovém vydání časopisu Neovlivní.cz  jsme přinesli investigaci o tom, že politici o potížích státního podniku věděli. Nechali to ale být.

Už v roce 2018, v éře vlády Andreje Babiše (ANO), skončila státní pošta – poprvé za celou svoji existenci – ve ztrátě. A od té doby se z ní už nedostala. Politici jí přes veřejné ujišťování a sliby fakticky nijak nepomohli,” píše časopis Neovlivní.cz.


ČTĚTE TAKÉ: Politici o problémech pošty věděli, neudělali ale nic


Za rok 2018 pošta vykázala ztrátu 275 milionů korun proti předchozímu zisku 91 milionů. Skutečná provozní ztráta bez započítání pohledávky vůči státu za univerzální službu byla 1,075 miliardy. Ani to s tehdejší Babišovou vládou nepohnulo natolik, aby poště reálně pomohla.

Hned několik bývalých ředitelů státní pošty pro časopis potvrdilo, že transformační kroky už byly připraveny. Jenže k nim nikdy nedošlo.

Naposledy Fialova vláda hodila pod stůl kroky připravené za předchozí vlády a připravila vlastní.


Text je součástí projektu Očista státní správy, který podpořil Nadační fond rodiny Orlických


Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email