Postavím se Zemanovi. Bitvu o Hrad zvažuje i diplomat Kolář

Do boje o prezidentský post vstupuje další hráč. Kandidaturu na Hrad zvažuje bývalý dlouholetý diplomat Petr Kolář. Jeho definitivní slovo je podmíněno tím, že o druhou kandidaturu bude usilovat i současný prezident Miloš Zeman. Jak už ale deník Neovlivní.cz napsal, Zeman je rozhodnutý stát se znovu prezidentem. Kolářova kandidatura by tak měla být v podstatě jasná.

Úmysl ucházet se o prezidentský post Kolář zveřejnil v dnešní MF DNES. Kandidaturu podmiňuje tím, že se bude muset znovu ucházet o prezidentské křeslo i současný prezident Miloš Zeman.

„Po ruské invazi na Krym jsem se lekl. Šokovaly mě však spíše projevy jakéhosi kolaborantství uvnitř západního společenství než invaze, která se tak nějak dala předpokládat. A pak jsem slyšel našeho prezidenta, jak v zásadě přejímá dezinformační argumentaci Kremlu, a navíc to neříká jenom nám, ale i v čínské státní televizi. Ta vyjádření už byla pomalu důvodem k impeachmentu. Tak jsem se začal angažovat jako občan,“ řekl Kolář pro MF Dnes.

Dodal, že bez Zemanovy kandidatury prý nemá důvod do boje o Hrad vstupovat.

Petr Kolář

Bývalý diplomat Petr Kolář
• Někdejší elitní diplomat, velvyslanec ve Washingtonu i v Moskvě, se narodil v září 1962.
• Absolvoval etnografii a folkloristiku na Filozofické fakultě UK v Praze, oboru se věnoval jako odborný pracovník v jednom z ústavů Akademie věd. V roce 1987 přišel zlom a Kolář se stal nepohodlným. Pracoval jako vrátný, uklízeč, na poštovní překládce i jako hlídač skládky ve Sběrných surovinách.
• Po roce 1989 se krátce vrátil k vědecké činnosti, půl roku například působil v Oslo u Nobelova institutu. Působil také jako novinář.
• Na sklonku roku 1993 vstoupil do služeb Ministerstva zahraničních věcí, kde setrval až do roku 2012. Vedl odbory, působil na ambasádách (Švédsko, Irsko, USA, Rusko), byl náměstkem ministra.
• Nezanedbatelná byla jeho role v aféře neprůhledného financování ODS, která na podzim 1997 vedla k pádu Václava Klause (tzv. Sarajevský atentát). Kolář, blízký spolupracovník tehdy mocného muže ODS a ministra zahraničí Josefa Zieleniece nekličkoval – jako první veřejně řekl, že špičky ODS vědí o machinacích se sponzory. Potvrdil zprávy o podvodech s privatizací Třineckých železáren a s milionovými úplatky, které bývalý tenista Šrejber poskytl za výhody při privatizaci na konto ODS.
• Po odchodu z diplomacie působil rok jako manažer pro zahraniční vztahy v Kellnerově PPF.
• Dnes spolupracuje s globální advokátní kanceláří Squire Patton Boggs; také se angažuje  v Iniciativě pro evropské hodnoty, která spolupracuje s think-tankem Evropské hodnoty – nevládní institucí, jejímž cílem je “zvyšování politické kultury v ČR i na evropské úrovni”.
• Kolář je ženatý, má dvě děti.

Jak už ale deník Neovlivní.cz napsal před pár dny, Miloš Zeman připravený o prezidentský post znovu usilovat. Oficiálně to má oznámit 10. března.

Zeman chce zkrátka vládnout dát, jeho zdravotní stav mu v tom podle stanovisek lékařů nebrání. “Je rozhodnutý do toho jít. Řekl mi to už před Vánoci, teď proběhly nějaká lékařská vyšetření a kromě té nohy by neměl mít žádný zdravotní problém, který by ho omezoval,” prozradil v rozhovoru pro Neovlivní.cz jeden z jeho přátel.

Kandidaturu na Hrad už oznámil textař a podnikatel Michal Horáček, někdejší sociálnědemokratický senátor a ministr Zdeněk Škromach. Zvažuje ji také předseda akademie věd Jiří Drahoš.

Jaký je pohled na svět Petra Koláře si můžete připomenout v tomto rozhovoru ». V něm například mluví o tom, že to s Čechy a jejich alitami zase není tak zlé.

“Je tady řada skvostných lidí, třeba i úspěšných byznysmenů, kteří svou vlastní existencí dokazují, že lze žít podle pravidel. Že lze preferovat vládu zákona a respekt k druhým a nemusí to znamenat byznysový neúspěch. A tyto osobnosti ukazujeme jako pozitivní příklad. Aby mladí viděli úspěšného člověka, který přitom nikoho nezkorumpoval, nikoho neokradl a ví, že chceme patřit na Západ. Nezpochybňuje to, nebojí se to říct a dokáže to ještě ke všemu říct srozumitelně. Že slušnost není slabost, ale naopak výhoda. Možná to zní, že říkám naprosto triviální věci – asi jako, že jedna a jedna jsou dvě. Ale někdy je potřeba si to připomínat. Abychom se upamatovali, že nejsme ti “magoři”. Že naopak my jsme normální.” říká Kolář.