Potíže ČEZ v Bulharsku nekončí: Nové pochybnosti o prodeji ve Varně

Problematické transakce elektrárenské společnosti ČEZ v Bulharsku nekončí. Nejprve před pár dny bulharský antimonopolní úřad zamítnul připravovaný prodej bulharských aktiv společnosti Inercom.  A nyní bulharská média zpochybnila předchozí prodej elektrárny ve Varně, kterou ČEZ prodal bulharské společnosti SIGDA. Právě bulharské operace mohou být poslední kapkou ve snaze premiéra Andreje Babiše vystrnadit z čela polostátní firmy Daniela Beneše.

Odchod společnosti ČEZ z bulharského trhu provází v posledních měsících problémy. Podrobně současnou situaci Neovlivni.cz popsalo již před několika týdny zde a zde. Prodej bulharské distribuce následuje jinou transakci, která proběhla na sklonku minulého roku. ČEZ odprodal uhelnou elektrárnu ve Varně, která byla již od roku 2015 odstavena z provozu.

První informace o odstávce elektrárny ve Varně se objevily na jaře 2014. V případě ukončení provozu elektrárny měla podle Hospodářských novin společnost ČEZ odepsat investici v řádu miliard korun. Z investované částky 8,7 miliardy korun do nákupu společnosti TEC Varna se české firmě do roku 2014 vrátila zpět méně než polovina. ČEZ už ve svém účetnictví vytvořil k hodnotě elektrárny opravné položky 2,3 miliardy korun.

Kontext:

» ČEZ se stahuje z bulharského trhu. Mimo kontrolu Babiše
» Šéf dozorčí rady ČEZ: Únik tajných dat do Bulharska prověříme
» Politici rozehráli hru o větší vliv nad ČEZ
» Valná hromada ČEZ: lakmusový papírek budoucího rozložení politických sil

Mimochodem: v době, kdy probíhalo ze strany orgánů a managementu ČEZu rozhodování o zastavení provozu ve Varně, byl jedním ze zástupců v orgánech společnosti současný mediální poradce Andreje Babiše Marek Hanč.

Provoz elektrárny byl zastaven 1. 1. 2015. Od té doby začal ČEZ shánět kupce, kterému by mohl elektrárnu včetně strategického přístavu odprodat. Význam přístavu byl v médiích v minulosti spojován především s možným vyústěním ruského plynovodu South Stream.

V říjnu minulého roku ČEZ oznámil prodej elektrárny Varna bulharské společnosti SIGDA. Konečná cena měla být stanovena k datu vypořádání transakce v závislosti na aktuální výši pracovního kapitálu. Neoficiální informace hovořily o 50 milionech EUR (1,25 mld. Kč). Za hlavní důvod prodeje ČEZ v médiích označil provoz elektrárny, který byl spíše ztrátový nebo se pohyboval jen mírně v kladných číslech. Stejně tak bylo údajným důvodem to, že elektrárna již od roku 2015 nevyráběla elektřinu.

Před několika týdny však byly v bulharských médiích prezentovány nové skutečnosti, které ekonomickou výhodnost a smysl celého prodeje zpochybňují. Server Capital.bg zveřejnil, že ačkoliv elektrárna ve Varně v roce 2017 nevyráběla elektřinu, vykázala čistý zisk více než 60 milionů leva (780 mil. Kč). Podle finančních výkazů si nový vlastník elektrárny, bývalý politik a ministr dopravy, Danail Papazov, vyplatil dividendu ve výši 30 milionů leva (necelých 400 mil. Kč), kterou získal díky peněžní hotovosti z nákupu elektrárny od ČEZu.

Finance na nákup elektrárny ve Varně získala SIGDA především díky úvěru od První investiční banky ve výši 24,2 milionů EUR (605 mil. Kč). Informace vyplývá z veřejného rejstříku, kde je možné dohledat věcné břemeno vůči bance. Úvěr se 7.5 % úrokem je zajištěný pozemky v obci Devnya a jednou čerpací stanicí pohonných hmot.

Papazov současně zveřejnil, že se elektrárna bude účastnit výběrového řízení na tzv. studenou rezervu s šestým blokem při výkonu 210 MW. 1. 5. 2018 podepisuje společnost smlouvu na aktivní výkon 166 MW. Pro dodávky využije již zmíněný 6 blok.

Poslední aktivitou elektrárny je vstup na trh s prodejem elektřiny. 28. 2. požádal vlastník elektrárny o vydání licence místního regulátora. Ekonomickou návratnost zdůvodnil vlastní zkušeností na trhu, očekávanou liberalizací trhu. Mimoto společnost deklaruje, že při obnově činnosti elektrárny plánuje, že hlavním palivem bude plyn a společnost tak bude flexibilnější a více nezávislá na trhu. Licenci požadovala na 20 let, nicméně regulátor usoudil, že licence bude vydána pouze na 10 let. Rozhodnutí zdůvodnil dynamikou vývoje trhu s elektřinou.

Pokud porovnáme zdůvodnění podeje elektrárny ve Varně ze strany společnosti ČEZ, po samotném prodeji dostává vážné trhliny. Nový kupec dokáže elektrárnu po několika měsících uvést do provozu. Stejně tak není úplně zřejmá logika ekonomické výhodnosti celé transakce, kdy kupec vyinkasoval na účtech elektrárny stovky milionů korun, které ihned využil v rámci struktury kupující společnosti.

Společnost ČEZ ale žádné pochybnosti nevidí. “Společnost SIGDA předložila ve výběrovém řízení nejlepší a velmi zajímavou nabídku na dlouhodobě neprovozovanou a uzavřenou elektrárnu Varna. Tu se podařilo ČEZu během následujících vyjednávání ještě o něco vylepšit. Transakce byla pro ČEZ výhodná, což podporují výsledky znaleckých posudků externích poradců,” uvedl na dotaz Neovlivní.cz mluvčí firmy Ladislav Kříž.


Štítky: , , ,