Potvrzeno: ČEZ platí místopředsedkyni ANO sto tisíc měsíčně

Po dvou měsících se oficiálně potvrdily informace Neovlivní.cz o detailech smlouvy mezi místopředsedkyní ANO Radmilou Kleslovou a polostátní společností ČEZ, která spadá do gesce šéfa hnutí Andreje Babiše.

Dlouho to patřilo mezi pečlivě střežené tajemství političky Kleslové. Díky aktuální korespondenci bývalého náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta s jeho kolegy v dozorčí radě ČEZ je to už ale oficiální: první žena hnutí ANO má s polostátní společností smlouvu, která jí pro letošní rok garantuje milion dvě stě tisíc.

“Podle smlouvy je předmětem plnění ‘poskytování poradenských služeb a předkládání pravidelných měsíčních zpráv o plánu legislativních a nelegislativních prací vlády a parlamentu ČR v roce 2015’ s měsíční odměnou 100.000,-,” napsal Wagenknecht do zmiňovaného emailu, který má deník Neovlivní.cz k dispozici.

Wagenknecht, kterého ministr Babiš v červnu bleskově odvolal bez udání důvodu, rozeslal členům dozorčí rady ČEZ email proto, že si od firmy před čtvrtečním zasedáním kontrolního orgánu vyžádal kompletní dokumentaci ke spolupráci s Radmilou Kleslovou. Chce – stejně jako v jiných případech – prověřit faktury a jaké konkrétní plnění ze strany političky proběhlo.

Deník Neovlivní.cz již informoval, že Wagenknecht v korespondenci také napsal, že Kleslová na něj tlačila, aby se o její aktivity v ČEZ nezajímal, a že o tom informoval svého nadřízeného ministra Babiše. Krátce potom byl náměstek odvolaný (více zde »). Kleslová ovšem pro Neovlivní.cz popřela, že by na Wagenknechta vyvíjela jakýkoli nátlak.

Čtvrteční dozorčí rada nicméně její angažmá v ČEZ bude řešit. “Email od kolegy Wagenknechta jsem dostal, počítám, že se o tom budeme na dozorčí radě bavit,” uvedl další člen kontrolního orgánu Vladimír Vlk.

Radmila Kleslová pro ČEZ pracuje souběžně se svou funkcí starostky pro Prahu 10, kromě toho řídí pražskou organizaci ANO a je také místopředsedkyní Babišova hnutí.

Lukáš Wagenknecht vzal prověrku plnění ze strany Kleslové z gruntu. Chce totiž přesný rozpis uhrazených plateb za letošní rok po měsících, k tomu doklady o odvedené práci, a také všechny další smlouvy, které s místopředsedkyní ANO společnost ČEZ od roku 2000 uzavřela.

Společnost ČEZ doposud odmítala detaily spolupráce s Kleslovou zveřejnit. Firma pouze uvedla, že s ohledem na její politické angažmá smlouvu přehodnocuje. Nezveřejnila ale, jak dlouho ji bude přehodnocovat.