Potvrzeno: Chytrá karanténa byl jeden velký státní podvod

NKÚ vystavil Babišově vládě účet za vyhozené stamiliony při přípravě klíčových nástrojů na zvládnutí pandemie covid


“Měla to být vlajková loď boje Babišovy administrativy s nákazou covid-19. Jak ostatně 30. března v LN prohlásil sám Andrej Babiš: „Jde skutečně o nejdůležitější projekt, který stát chystá.“ Ve skutečnosti chytrou karanténu odpracovali lidé z byznysu sdružení ve skupině Covid19cz. A zástupci státu – konkrétně ministerstvo zdravotnictví a zejména hygiena – její zavádění v praxi podle svědků hatili,” napsali jsme v rozsáhlé investigaci v červenci 2020.


Taková to byla sláva….Foto: Úřad vlády ČR

Po roce a půl to nyní potvrdil Nejvyšší kontrolní úřad. Ve své aktuální zprávě popisuje, jak ministerstvo zdravotnictví v boji s covidem v éře vlády Andreje Babiše využilo skoro půl miliardy korun na IT systémy.

Ačkoli šlo o veřejné peníze, NKÚ nyní potvrdil původní informace Neovlivní.cz, že přípravu klíčových nástrojů pro zvládnutí pandemie ve skutečnosti nikdo neřídil. Kvůli tomu vůbec není jisté, zda je bude možné pro případné další vlny covidu vůbec dál využít.

“Vznik a rozvoj informačních systémů pro řízení epidemie covidu-19 ministerstvo zdravotnictví neřídilo. Systém služeb Chytrá karanténa, který se stal novou informační podporou pro zvládání epidemie a za který resort vynaložil 387 milionů korun, byl v průběhu svého budování zatížen vysokou mírou improvizace a živelného rozvoje. V praxi se pak ukázalo, že s rostoucím počtem nakažených se nedařilo trasovat kontakty pozitivně testovaných osob,” stojí v aktuálním kontrolním závěru.

Kontroloři také potvrdili, že neschopnost resortu zdravotnictví v Babišově vládě do značné míry kompenzovalo zapojení pracovníků armády. Jak už jsme v původním textu popsali, největší potíž Chytré karantény byla podle insiderů v tom, že se hygienici odmítali vzdát svého „papírku a tužky”. Byli po desetiletí zvyklí sbírat data o nakažených ručně: s telefonem v jedné ruce a tužkou na zapisování v druhé. A nechtěli na tom nic měnit.

„Hygiena je přesvědčena, že se to dá všechno vyřešit tím provoláváním. Ale to může fungovat na situaci, kdy máme v kraji dvacet případů spalniček. Ne na velkou akci. A nám se zaměstnance hygieny nepodařilo přesvědčit, že to jde dělat jednodušeji a také s menším rizikem chybovosti,” potvrdil tehdy jeden z členů skupiny Covid19CZ Patrick Zandl.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Chytrá karanténa: Jeden velký státní podvod


Samotní hygienici se v rozhovorech s Neovlivní.cz bránili shodným argumentem: tuzemská hygiena nebyla na akce typu Chytrá karanténa vůbec zařízená.

„Říkali jsme ministerstvu zdravotnictví už v březnu, že v tomhle početním stavu a personální situaci nejsme schopni tento projekt naplnit. Nikdo nás ale neposlouchal,“ uvedla šéfka jedné z regionálních hygienických stanic.

A i těmto hlasům dal nyní NKÚ za pravdu: “Informační podporu určenou pro řízení epidemií MZd nepřipravilo. V praxi to znamenalo, že Krajské hygienické stanice (KHS) nebyly z hlediska ICT podpory připravené na zvládání epidemických situací. Až do druhé poloviny roku 2020 jim chybělo přes 900 pracovních stanic a notebooků.”

A opět: Babišova administrativa to v té době už tři roky věděla. A neudělala nic. “O chybějící IT technice u KHS vědělo ministerstvo zdravotnictví minimálně od poloviny roku 2017,” poznamenali si kontroloři.


ČTĚTE TAKÉ: Covid a premiér Cvach


Závěry NKÚ také potvrzují, že součást Chytré karantény – eRouška – byla ve skutečnosti jen dalším marketingovým tahem, kterým vláda chtěla občanům ukázat, jak dokáže s nákazou covid-19 bojovat. Babišův kabinet si ji objednal, ale ve skutečnosti ji úředníci hatili nebo je projekt minimálně nezajímal.

“S daty získanými z aplikace eRouška ve výsledku ministerstvo zdravotnictví nepracovalo. A to přesto, že za její vývoj a provoz zaplatilo 20 milionů korun,” stojí v kontrolní zprávě.

Že přesně toto hrozí, upozorňovali v tomto textu IT experti ze skupiny Covid19CZ už v létě 2020. “Rozlítostnilo nás, že ani s eRouškou stát nepomohl. Vyvinula se, ale nevíme proč. Stát nebyl schopen zajistit, kdo to přikryje,” přiznal později již citovaný člen skupiny Patrick Zandl.

Odhalení o tom, jak Babišova vláda zazdila přípravu na podzimní vlnu covidu v roce 2020 jsme přinesli v zářijovém časopise Neovlivní.cz.

V praxi šlo o to, že žádné ministerstvo fakticky nechtělo vzít eRoušku pod sebe. A žádný resort podle IT expertů z Covid19CZ tehdy neměl ani účet v App Store. Aplikaci tak společnost Apple, jejíž iPhony využíval v té době v České republice skoro milion lidé, nevyhodnotila jako oficiální. V iPhonech tak eRouška nikdy pořádně nefungovala.

“Bohužel na řadu nových řešení, která mohla situaci ulehčit, se úředníci především z ministerstva zdravotnictví dívají skrz prsty jako na zbytečné novoty. Klíčovou roli v tom hraje fakt, že si v prvé řadě kryjí vlastní záda. Vědí, že pokud bude z něčeho průšvih, nikdo se jich nezastane,” citovali jsme tehdy dalšího z členů skupiny Covid19CZ, který s úředníky strávil v boji s covidem několik měsíců.

Bývalý premiér Andrej Babiš dodnes nepřipustil v boji s covidem žádnou zásadní chybu. A nikdy neuznal ani nefunkční IT systémy. Naopak před smrtící druhou vlnou v roce 2020 si pochvaloval, jak Chytrá karanténa frčí. “Jsme připraveni na druhou vlnu. Máme skvělé technologie, Chytrá karanténa funguje. Z první vlny jsme se poučili a jsme připraveni,” prohlásil 13. června 2020.

Navzdory všem odhalením novinářů – a nyní potvrzenými i závěrem NKÚ – nebyl v souvislosti s covidem obviněn žádný politik či úředník z těch, kteří jsou za výše popsané přehmaty odpovědní. Stejně jako nikdo nebyl potrestaný za nákupy předražených ochranných pomůcek či ohrožení seniorů, které Babišova vláda nedokázala vybavit respirátory.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email