Potvrzeno, Krnáčová si vládu nad Prahou vyseděla

Původně ta nejméně pravděpodobná varianta se nakonec ukázala jako jediná průchodná: dosavadní vládní koalice v čele s kritizovanou Adrianou Krnáčovou bude vládnout v Praze dál. Potvrdily se tak informace, které deník Neovlivní.cz přinesl zkraje letošního roku.

Bezmála šest měsíců po rozkolu koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice vzniká na stejném půdorysu staronová vláda nad hlavním městem. Všechny ostatní varianty – včetně chystané koalice TOP 09, Trojkoalice a Pirátů s nezávislými podporovaní ODS – zkrachovaly. Politikům se je nepodařilo dotáhnout do konce.

O situaci v Praze 

Adriana Krnáčová na momentce z celostátního sněmu hnutí ANO. Foto: Ano, bude líp
» Nový plán: Krnáčovou má ve vládě nad Prahou podpořit ODS
» Vysedí si Krnáčová vládu nad Prahou? Zdá se, že ANO
» Praha je paralyzovaná, úředníci se bojí rozhodovat
» Vláda nad Prahou? Jsou tak zoufalí, že už nevadí ani komunisté, říká Udženija
» Za zavřenými dveřmi ANO: Jak Babiš nerušil a Kleslová vyšachovala Krnáčovou
» Hodiny před krachem: Co předcházelo pádu pražské vlády

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice si novou vládu v podstatě vyseděla. Tento scénář popsal deník Neovlivní.cz v lednu v tomto článku ».

V pátek pak zástupci všech tří stran oznámili, že se dohodli na programu a sestavení nové rady už nestojí nic v cestě.

Významnou roli sehrál fakt, že sociální demokracie chtěla zůstat u moci za každou cenu. A stejně tak politici hnutí ANO.

Praha se po měsících tápání stala klíčovou i pro jeho lídra Andreje Babiše, který odmítl hlavní město pustit. Kvůli neschopnosti pražských politiků sestavit radu nakonec vyslal na vyjednávání místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka.

Trojkoalice zase nakonec udělala ústupek ve formě odchodu Matěje Stropnického z rady (vystřídá jej Petra Kolínská za Zelené). Stropnický má výměnou přislíbené křeslo šéfa klíčového výboru pro dopravu a peníze do fondu sociálního bydlení.

Sestavení koalice do značné míry umožnil i odchod bývalé vlivné političky ANO Radmily Kleslové z politiky. Dokud byla šéfkou pražské buňky ANO, ovládala podstatnou část zastupitelského klubu partaje. Adriana Krnáčová coby primátorka jej nikdy neměla pevně v rukou, část klubu ji většinou naprosto ignorovala.

Kromě úkroku Kleslové ovšem pomohly také výhružky ze strany vedení strany. Babiš i Faltýnek opakovaně dali pražským kolegům z ANO najevo, že pokud budou dál pokračovat vnitřní rozbroje, ať počítají s tím, že klidně buňku zruší.

Jestli jmenováním nové rady skončí i několikaměsíční paralýza hlavního města ukáží teprve příští měsíce.

Nové uspořádání v hlavním městě se odrazí i do žebříčku vlivu v Praze, jehož aktualizaci deník Neovlivní.cz připravuje. Už v lednu z něj vypadla zmiňovaná Radmila Kleslová, která spolu s Karlem Březinou tvořili dvojici, jež Prahu fakticky ovládala. Změny se ale dají čekat i na dalších místech.

Původní TOP 10 vlivu v Praze si můžete projít zde ».