Potvrzeno: Podle Babišových novin mají odejít Ťok a Nováková

Mf Dnes, deník ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, dnes potvrdil informace o odchodu dvou ministrů za ANO Marty Novákové a Dana Ťoka. Avizovaný odchod ministryně průmyslu jsme popsali už loni v listopadu. O ministrovi dopravy jsme pak psali v únoru.

Andrej Babiš už se podle svých pondělních novin dohodl s místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karlem Havlíčkem, že v dohledné době nahradí Martu Novákovou. Ohledně Ťokova nástupce zatím jisto není, píše list. Ministři za ČSSD by podle MfD měli ve svých funkcích zůstat všichni.

O tom, že Marta Nováková upadla u premiéra v nemilost jsme poprvé psali loni v listopadu v tomto textu.  

“Není spokojený s její prací. Pokud se to nezmění, skončí,” uvedl tehdy v listopadu jeden ze spolupracovníků předsedy vlády.

Bylo to ještě před tím, než Marta Nováková radila Čechům, aby víc používali data, protože pak budou levnější. A ještě před tím, než nechala z diplomatické schůzky na žádost čínské delegace vykázat zástupce Tchaj-wanu. Premiérovi na ní nejvíc vadilo, že pomalu každé její veřejné vystoupení hrozilo přerůst v nějakou katastrofu.

Dana Ťoka se chtěl premiér zbavit sám už delší dobu, dokonce s ním původně nepočítal ani do své druhé vlády. Nakonec jej tehdy v novém kabinetu ponechal, mimo jiné proto, aby vyvážil vliv svého místopředsedy Jaroslava Faltýnka v resortu dopravy. U dvou kandidátů na Ťokova nástupce totiž tehdy zjistil, že jsou oba spojení s Faltýnkem.

Už loni se ale podle zjištění Neovlivní.cz definitivně rozhodl, že Dan Ťok skončí. Ulehčil mu to i on sám, protože mu sdělil, že nechce dál pokračovat. Jeho odchod paradoxně brzdily silné tlaky komunistů, kteří na jeho odchodu trvali s argumentem, že resort nezvládá. Nakonec Babiš už před pár týdny Vojtěchu Filipovi slíbil, že Ťok končí, jak lídr KSČM zřejmě nechtěně potvrdil v sms pro Neovlivní.cz.

Na otázku, zda na schůzce s premiérem, kde řešili i odchod Dana Ťoka, padl termín 15. 3., tehdy Filip doslova odpověděl: “Ano, o tomto, respektive podobném termínu se premiér zmiňoval.”

Kdy přesně se popisované změny odehrají, to už Babišovy noviny nepíší. V textu je uvedeno časové upřesnění pouze obratem “týdny”.


Štítky: ,