Dokument: Reorganizace policie uškodila politickým kauzám

Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo informace Neovlivní.cz, že loňská policejní reorganizace měla navzdory slibům ministra vnitra Milana Chovance dopad na konkrétní kauzy. Své výhrady vůči reorganizaci tým žalobců Pavla Zemana sepsal ve výroční zprávě o fungování NSZ. Konkrétní kauzy ve zprávě nejmenuje, podle neoficiálních informací má jít i o případy s politickým kontextem.

Policejní reorganizace – největší změna v policii za poslední roky – vyvolala loni vážnou koaliční krizi. Proti sobě stáli politici ČSSD, kteří reformu spustili, a Babišovi lidé z ANO, kteří je za to kritizovali. Reorganizace, jejímž výsledkem bylo zrušení Šlachtova protimafiánského útvaru, totiž byla nachystaná kvapně, v utajení a bez dostatečného projednání se stáními zástupci.

K tomuto tématu

valka_o_policii_infografika
» Exkluzivně: Kamarád z Ostravy. Co má Šlachta na policejního prezidenta
» Rozhovor: Sám jsem zjistil, jaký je spoleh na sliby politiků, říká exšéf operativců
» Grafika: Stručný průvodce válkou o policii 
» Kubiceho zpráva II ? ÚOOZ jde po vedení policie
» Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty
» ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie

Ti nyní tvrdí, že sloučení bývalého Šlachtova útvaru s protikorupční policií pod jednu Národní centrálu proti organizovanému zločinu, ve finále přineslo komplikace pro některé kauzy.

“Obecně je dosud pociťovaným problémem znatelná institucionální a personální nestabilita nově budovaného útvaru. Sloučení mělo negativní vliv na některé trestní věci,” stojí ve výroční zprávě NSZ. (Externí odkaz na zprávu ZDE.)

Stejné informace už před časem získal i deník Neovlivní.cz přímo od lidí z nově sloučené Národní centrály proti organizovanému zločinu. “Uřídit takový moloch je nad lidské síly. A to ještě jeho šéf Michal Mazánek není právě typem rázného manažera. V praxi je to bohužel jeden velký chaos, pro samé papírování a dokladování každého kroku, na samotnou práci moc času nezbývá,” popsal tehdy dlouholetý policejní důstojník poměry na nově vzniklé Národní centrále proti organizovanému zločinu.

Podle neoficiálních informací se potíže týkají mimo jiné kauzy Beretta, v níž policie vyšetřuje vynášení informací z policejních spisů. Obtíže státní zástupci zaznamenali i v dalších citlivých kauzách.

Ministr vnitra Milan Chovanec  ale dodnes trvá na tom, že až na chyby v komunikaci se žalobci při přípravě byla reorganizace správný krok a podepsal by ji za stejné konstelace znovu. “Udělal bych to určitě znovu. Dokonce bych příslušné dokumenty podepsal rychleji,” řekl loni v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Reformu řešila i sněmovní komise, která dospěla k závěru, že reforma nebyla dobře připravená a projednaná. Zároveň ale poslanci, v jejichž řadách měl převahu Šlachtovi odpůrci z řad ČSSD a ODS, konstatovali, že změny v policii nebyly motivovány snahou odstřelit nepoddajného Roberta Šlachtu.

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje kauzy s politickým přesahem. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly