Potvrzeno: Stát prodal OKD pod cenou

Soud, který řeší podezřelou privatizaci těžební společnosti OKD, dostal na stůl zlomový posudek. Ten potvrdil verzi obžaloby, že vláda Stanislava Grosse prodala doly pod cenou. Znalecký posudek, z něhož ministři tehdy vycházeli, neocenil podstatnou část majetku společnosti. Klíčovou roli v privatizaci tehdy sehrál přímo tehdejší premiér Gross, fakticky ale prodej úřadoval dnešní předseda vlády Bohuslav Sobotka v roli ministra financí.

O nejnovějším vývoji v kauze OKD informovaly Lidové noviny z mediální divize Babišova holdingu Agrofert (toho času zaparkovaného ve svěřenském fondu). Právě OKD je hlavní municí Andreje Babiše v kampani proti sociální demokracii, která za privatizaci severomoravských dolů nese odpovědnost, a proti Bohuslavu Sobotkovi osobně

K procesu

Data: Neo Grafika: Newslab
» Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD
» Q&A: Co je potřeba vědět na začátku privatizačního procesu
» Právnička ke kauze OKD: Před soud má jít premiér a další politici
» Sobotkovo slabé místo znovu prověří Brusel
» Soud kvůli OKD: Obžalovaní ukázali prstem na Sobotku a Urbana
» Babišův úřad se přihlásil o miliardy v kauze, která jde za Sobotkou
» Končí Sobotkův klid, proces kvůli levnému prodeji OKD je na spadnutí

Politické souvislosti příběhu ale nic nemění na tom, že nejnovější posudek je v kauze klíčový. Potvrzuje totiž tezi policie a žalobce, že stát prodal doly nevýhodně na základě chybně zpracovaných posudků. Obžalobě dnes čelí dva bývalí úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a odborný znalec Rudolf Doucha, kteří měli státu způsobit škodu 5,7 miliardy korun.

Doucha podle obžaloby ocenil doly na mnohem méně, než byla jejich skutečná hodnota. Neocenil totiž všechen majetek společnosti. A Kuta se Škurkem navrhli vládě její prodej za výrazně podhodnocenou cenu. Obvinění muži vinu odmítají, bývalí úředníci Kuta a Škurek navíc u soudu jasně řekli, že nejednali na vlastní pěst, ale na pokyny politiků.

Oba bývalí úředníci FNM u soudu uvedli, že suma, za níž se podíl v OKD prodal, byla dohodnuta na schůzce ministrů průmyslu a financí a zástupců společnosti Karbon Invest, kteří původně doly kupovali a následně přeprodali Zdeňkovi Bakalovi. “Já jsem od svého nadřízeného dostal informaci, že to je dohodnutá cena a jako s takovou s ní máme pracovat,” prohlásil například Kuta.

Sobotka ani nikdo jiný z Grossovy vlády však obžalován nebyl. Státním zástupcům chybějí důkazy, že by se v případu dopustili trestného činu. Policie prověřovala především roli Bohuslava Sobotky, coby tehdejšího ministra financí.

Závěr kriminalistů ale zněl: Sobotka jen přednesl to, co mu z Fondu národního majetku, který státní podíl v dolech držel a fakticky privatizaci procesoval, připravili.

Pro premiéra Sobotku však příběh OKD znamená značný reputační problém a vážný šrám na jeho kariéře. Neovlivní.cz již informovalo, že ve spise k procesu je řada informací, které dokazují, že se jeho úřad tehdy dopustil řady -minimálně – chyb. Popisuje i úlohu, kterou v aféře sehrál Sobotkův letitý přítel Radek Pokorný, který současně zastupoval majitele dolů a zároveň radil ministerstvu financí, jak v kauze postupovat (sepsali jsme zde »).

Zlom v soudní kauze OKD přichází ve stejnou chvíli, kdy se do příběhu vložily i švýcarské úřady.  Švýcarské kriminální orgány totiž začaly vyšetřovat miliardáře a filantropa Zdeňka Bakalu kvůli bankovním operacím v severomoravské těžební společnosti OKD. Švýcaři už svým českým kolegům poslali žádost o vydání informací k případu. Policie navíc i v této části kauzy chystá obvinění.