Potvrzeno: Tuhý bude velvyslanec na Slovensku. A co Čapí hnízdo?

V červnu jsme zjistili, že vláda v utajení schválila vyslání policejního prezidenta Tomáše Tuhého coby velvyslance na Slovensko. Tehdy to ministři odmítali potvrdit. Nyní se informace potvrdily: Slovensko vyslovilo se jmenováním souhlas, informovala tamní veřejnoprávní televize. Jak už jsme napsali, odchod Tuhého může mít dopady na trestní kauzu premiéra Čapí hnízdo.

Zatímco politici v červnu poutali pozornost svými přestřelkami ohledně personálního obsazení nové vlády a zákulisní bitvou o Pocheho, Babišův první kabinet v demisi pokračoval v přeobsazování klíčových pozic ve státě. Vláda tehdy v tichosti schválila odchod policejního prezidenta Tomáše Tuhého na ambasádu na Slovensko. Tuhý nahradí Livii Klausovou, která s ohledem na věk před pár měsíci ve funkci velvyslankyně skončila.

Pozice šéfa policie se tak bude nově obsazovat.

O odchodu Tuhého na post velvyslance v Bratislavě se spekulovalo už několik měsíců. Teprve nyní se to ale stává reálné. Hned tři zdroje redakci tehdy v červnu potvrdily, že vláda na jednom ze svých červnových zasedání jmenování Tuhého schválila. Veřejně to ale ministři odmítali komentovat.

Až nyní to potvrdilo ministerstvo zahraničí v reportáži Slovenské televize. “Slovenské úřady vyslovily souhlas, jeho vyslání tedy nic nebrání,” uvedla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Odchod Tuhého, který byl v minulosti spojen s bývalým ministrem vnitra za ČSSD Milanem Chovancem a je za dobře i s Hradem, je už několikátou personální změnou, která může mít dopad na premiérovu kauzu Čapí hnízdo.

Nejprve se Andrej Babiš zbavil šéfa generální inspekce Michala Murína. Pak oznámil odchod z funkce Miloš Trojánek, ředitel pražské policie, která má kauzu na stole. A nejnověji se tedy uvolnil post přímo nejvyššího policejního šéfa.

Jak už jsme popsali, při správné konstelaci a obsazení správnými lidmi může vláda s pomocí generální inspekce torpédovat vyšetřování trestních kauz. Stačí odstavit konkrétní vyšetřovatele od konkrétních kauz tím, že je inspekce začne vyšetřovat. Kromě toho, že to vážně naruší jeho věrohodnost, současně to může minimálně zpomalit vyšetřování dané kauzy, v krajním případě to může vést i k předání případu někomu jinému. A pokud nebudou mít za sebou nadřízené, kteří jim kryjí záda, nemají šanci politické případy rozplést.

Výše zmiňovaný bývalý šéf pražské policie Trojánek za vyšetřovatelem kauzy Čapí hnízdo striktně stál. Nebývale tvrdě se například odradil proti slovním útokům premiéra na vyšetřovatele Pavla Nevtípila. Nevtípil pod dozorem státního zástupce stíhá premiéra a jeho blízké kvůli podezření, že podvodně získali padesátimilionovou dotaci na Babišovo luxusní víkendové sídlo Čapí hnízdo.

Původně měla být kauza uzavřena už teď na podzim. Státní zástupce ale nyní oznámi, že se vyšetřování patrně protáhne.