Potvrzeno: Zemanovi lidé pálí mosty a vystaví korunovační klenoty

Část lidí ze Zemanova týmu chce na Hradě zůstat i po zvolení nového prezidenta. Snaží se tak nyní zalíbit veřejnosti.

Originály klenotů se zpravidla vystavují u příležitosti zvolení nového prezidenta, nyní to má být obráceně: u příležitosti konce Zemanovy éry.


Miloš Zeman u korunovačních klenotů, leden 2018. Zdroj: Prezidentská kancelář

Prezidentská kancelář a Správa Pražského hradu na sklonku éry Miloše Zemana pokračují ve vylepšování její image: neplánovaně vystaví originály korunovačních klenotů. Zprávu, kterou jsme přinesli na konci října, nyní potvrdili lidé ze Zemanova týmu na mimořádné tiskové konferenci.

“České korunovační klenoty Pražský hrad vystaví 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moci netradičně prohlédnout ve svatovítské katedrále,” zní oficiální zpráva.

Ty se podle nepsaných zvyklostí zpřístupňují veřejnosti při zvláštních příležitostech, jako jsou významná výročí anebo inaugurace nových hlav státu. Počítalo se tedy s tím, že pokud vůbec, tak je lidé uvidí nejdříve po zvolení nového prezidenta zkraje příštího roku. Nakonec to má být ale dříve, a to ještě před odchodem Miloše Zemana.

Redakce původně získala tyto informace ze dvou na sobě nezávislých zdrojů z Hradu. “Chytá se to ještě před inaugurací nového prezidenta, ale drží se to ve velké tajnosti. Dokonce se to všechno řeší jen ústně,” uvedl jeden ze zdrojů.

Plány na vystavení klenotů následně na přímý dotaz Neovlivní.cz potvrdil Jan Novák, kterého Vratislav Mynář po nedávném bleskovém odvolání Ivo Velíška pověřil řízením Správy Pražského hradu.

“Ano, s tím, že rozhodnutí náleží panu prezidentovi a bude oznámeno včas,” odpověděl Novák na otázku, zda akci plánují. Jakékoli bližší podrobnosti včetně přesného termínu ale nechtěl rozebírat: “To je vše, co k tomu můžu v tuto chvíli říct.”


Zákulisí Akce úklid na Hradě popisujeme v Zimním speciálu Neovlivní.cz

Ještě v létě přitom Hrad výzvy klíčníků k vystavení klenotů ignoroval. “Už čtyři roky je tento největší státní poklad ukrytý zraku veřejnosti. A to je škoda. Jako jeden ze sedmi klíčníků proto navrhuji vystavení klenotů. Naše oddělení protokolu už se snaží s Hradem domluvit na možné schůzce,“ napsal například v létě primátor Zdeněk Hřib na sociální síťě.

A jak tehdy reagoval Hrad? “Vystavení korunovačních klenotů se řídí osvědčenou letitou tradicí, která hluboce ctí jejich mimořádný význam pro českou státnost. Tedy lze předpokládat, že budou vystavené začátkem funkčního období příštího prezidenta České republiky. To je za několik málo měsíců,” citoval list Deník Jana Pastora ze správy Hradu.

Korunovační klenoty jsou podle přání Karla IV. vystavovány jen při inauguracích či zvláštních příležitostech. Naposledy bylo takovou událostí 100. výročí vzniku samostatné republiky. Veřejnost si je ve Vladislavském sále Pražského hradu mohla prohlédnout v lednu 2018.

Zkrácení termínu přitom nyní může Hrad ospravedlnit tím, že 1. ledna uplyne 30. let od rozpadu Československa a vzniku novodobé České republiky. Každopádně výstava klenotů je pokaždé mimořádnou událostí, na kterou lidé stojí hodinové fronty.

Za poslední týden je to už několikátá zpráva o tom, jak se snaží Hrad na poslední chvíli ukázat veřejnosti přívětivější tvář. Nejprve Miloš Zeman oznámil, že je proti policejním zátarasům na Hradě, které přitom původně sám vyžadoval. Následně prezidentská kancelář zveřejnila plán na mimořádný program Zlaté vánoce na Pražském Hradě.

Co tím lidé z týmu Miloše Zemana sledují? A kdo by rád na Hradě zůstal? Rozsáhlé pátrání s názvem Akce úklid přinášíme v Zimním speciálu Neovlivní.cz, který můžete objednávat sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email