Potvrzeno: Zpravodaj ČT obětí ve vyhošťování ruských agentů

Když české ministerstvo zahraničí v létě roku 2009 znemožnilo pražskému zpravodaji listu Parlamentskaja gazeta Vladimiru Silkinovi, aby v zemi dál působil, odplata z Kremlu přišla po půl roce. Ruské úřady neprodloužily vízum a akreditaci zpravodaji České televize Josefu Pazderkovi.

Novinář Pazderka se tak stal nechtěným aktérem zákulisní hry, v níž jde o vyhošťování agentů ruských zpravodajských služeb. Vladimira Silkina totiž označily české tajné služby za špiona, který v České republice působí pod novinářským krytím. Parlamentskaja gazeta je oficiální médium Federálního shromáždění Ruské federace, zakladatelem je přímo Státní duma a obsah tomu odpovídá. BIS dospěla k závěru, že Silkin v České republice nehodlá působit jako nezávislý žurnalista, ale jeho aktivity mají řídit ruské zpravodajské služby.

Zpravodaj ČT Josef Pazderka (repro ČT)

Zpravodaj ČT Josef Pazderka (repro ČT)

Vyhoštění Josefa Pazderky pak bylo jen čistý aktem odplaty. Vyplývá to z informací, které nashromáždil deník Neovlivní.cz při pátrání po vyhoštěných ruských agentech z České republiky.

Sám Josef Pazderka Neovlivní.cz potvrdil, že sami Rusové mu tehdy zamítavé stanovisko k žádosti o prodloužení víza zdůvodnili jako odvetu. “Tvrdili, že to není nic osobního, neměli námitky ani proti mojí práci. Ale prý jde o reciproční krok,” řekl Pazderka.

Ruské úřady postupovaly stejně jako v dalších obdobných případech: vybrali si ten nejviditelnější terč. V Moskvě tehdy působili kromě Pazderky ještě zpravodajové Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře. Stejně jako se to občas děje při vyhošťování diplomatů i v tomto případě si Rusové dali načas. O svém odjezdu s Moskvy se Pazderka dozvěděl až půl roku po ukončení české novinářské kariéry Vladimira Silkina.

“To je jen čirá zlomyslnost. Dostávají tak protivníka do nejistoty a způsobují provozní komplikace,” popsal praxi Rusů jeden z českých diplomatů.


 

Deník Neovlivní.cz vytvořil databázi “kremelských ozvěn” v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Databáze kremelských ozvěn

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V/W

Y

Z

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf