Povinné očkování? Odcházející vláda dala zpátečku kvůli průzkumům

Politici hnutí ANO a ČSSD před volbami zvažovali povinné očkování. Nálady veřejnosti je od toho odradily.

Bylo čtvrt roku před volbami a premiér Andrej Babiš dostal na stůl výsledky průzkumu, který si jeho hnutí nechalo zpracovat o náladách veřejnosti v covidové éře. Výsledek byl jednoznačný: pokud Babiš půjde cestou povinného očkování, může počítat s tím, že přijde o voliče.

Ilustrace: Shutterstock/Ale Silva

“Výsledek byl drtivě proti povinnému očkování. Byl to hlavní důvod, proč to vláda nakonec jako téma vůbec neotevřela,” potvrdil zpětně jeden z Babišových spolupracovníků.

Stejný průzkum si nechala udělat i sociální demokracie. V rozhovoru pro Zimní speciál Neovlivní.cz, který právě tiskneme, to potvrdil spolupracovník odstupujícího lídra ČSSD Jana Hamáčka a exposlanec Jan Birke.

“Babiš vystupoval vždycky jako velký frajer, ale nikdy na takováhle rozhodnutí neměl odvahu. Stejně jako my si před volbami udělal průzkum, jestli zavést povinné očkování. A nedovedete si představit, jak jednoznačné bylo, že to marketingoví specialisté nedoporučují. Tak se do toho nešlo,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz Birke.

A jak tehdy veřejně reagoval Babiš poté, co průzkum dostal do ruky? “Za této vlády nebude nikdy žádné povinné očkování, ani zdravotníků, aby to bylo jasné. To je debata, nechť si ji příští vláda vede, ale já to tak nevidím, zkrátka není důvod. Jdeme metodou přesvědčování,” ujistil své voliče na konci července odcházející premiér.


ČTĚTE TAKÉ: Vládní skluz v očkování – Nikdo nic nepřipravoval


Přesvědčovací metoda nicméně nezabrala. Česká republika patří mezi nejméně proočkované státy Evropské unie. V případě populace od 12 let, pro kterou je v ČR očkování dostupné, je plně očkováno jen 66 procent.

Ani tým budoucího premiéra Petra Fialy se zatím navzdory dramatickému nárůstu nákazy a počtům hospitalizovaných k povinnému očkování nepřiklání.

“V této fázi tlačit na povinné očkování je irelevantní, není to na stole,“ prohlásil naposledy o víkendu kandidát na post ministra zdravotnictví Vlastimil Válek TOP 09.

Kdo z politiků má odvahu na nepopulární rozhodnutí? A který z bývalých premiérů upřednostňoval zájmy společnosti před těmi svými? Čtěte v Zimním speciálu Neovlivní.cz, který objednávejte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock/Ale Silva

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email