Povolební nejistota bude dlouhá, Babiš se potřebuje udržet v křesle co nejdéle

Bývalý šéf vládní agentury Ondřej Votruba glosuje víkendové volby a přináší pohled do příštích týdnů

“Dlouho očekávané volby skončily. Výsledky jsou plná překvapení a jistě je relevantní je rozpitvávat a zkoumat, proč SPOLU porazilo ANO, proč neuspěli Piráti či proč totálně propadly ČSSD a KSČM. Jenomže ještě o dost důležitější je, myslím, co bude dál. A to mi přijde jasné jako facka: dlouhá povolební nejistota. A politováníhodný zdravotní stav pana prezidenta toho zdaleka nebude jediným důvodem,” píše v textu pro Neovlivní.cz bývalý šéf vládní agentury CzechInvest Ondřej Votruba.

O co všechno se podle něj tedy teď v pozadí vlastně hraje?

“Začnu tím, že je třeba uznat, že není objektivně jasné, kdo vlastně volby vyhrál. Matematika je sice krásná tím, že čísla jsou průkazná a objektivní, ale tady je až příliš kategorií, které jdou proti sobě. SPOLU získalo nejvíc hlasů, to je jasné. Z tohoto úhlu pohledu vyhrálo volby. Jenomže jsou tu i jiné úhly pohledu. Předně, ANO má nejvíc mandátů. Je vidět, že byl nový zákon šit horkou jehlou, v tomto je podle mě nekvalitní. To je ale teď jedno, jednou byl schválen a je třeba se jím řídit. A dále také platí, že poslanecký klub ANO bude mít (o parník) nejvíc členů. To by tedy neplatilo, pokud by SPOLU mělo jeden jediný poslanecký klub, ale to považuji za vysoce nepravděpodobné.

Shrnuto a podtrženo, vítěz není až tak křišťálově jasný a přestože obě volební koalice (SPOLU a PirSTAN) zareagovaly rychle a profesionálně a ještě během povolební noci podepsaly dost úderné memorandum přesně v duchu toho nejdůležitějšího, co píše Ústava, nepochybuji o tom, že Miloš Zeman (či v extrémním případě Radek Vondráček) pověří v prvním pokusu sestavením vlády Andreje Babiše. Bude to sice krok „nesprávný“, protože to situaci nevyřeší (jen tzv. „demoblok“ je schopný vytvořit vládu, která projde ve Sněmovně) a jenom natáhne nejistotu (o to přesně jde!), ale nebude to asi krok neústavní. Spíš „jen“ na hraně. Ovšem prověřit to u Ústavního soudu pomůže. Zeman už toto jednou v podobné situaci udělal (v roce 2013) a nedá se očekávat, že by Babiš byl tak férový jako Jiří Paroubek (v roce 2010), který v podobné situaci i přes těsné vítězství ve volbách ani o premiérský post neusiloval. Babiš hraje o nesrovnatelně víc, než tehdy Paroubek.

A teď konečně k důvodům následující velmi dlouhé nejistoty, která nebude vůbec příjemná. Je jich mnoho.

Zaprvé, Babiš se obecně potřebuje nutně udržet v premiérském křesle co nejdéle: ať už teď ze začátku (dobíhá mu současný mandát) nebo pak na první (či i druhý) pokus o sestavení nové vlády. Moc mu chutná, obohacuje ho a hlavně ho chrání před stíháním a soudy.

Zadruhé, zdá se čím dál tím pravděpodobnější, že budou předčasné prezidentské volby, v kterých bude Babiš samozřejmě kandidovat. Je až úsměvné, jak mu někteří věří, že nebude. Fakt si ještě někdo myslí, že Babiš není lhář? Tak jako celá široká veřejnost, ani já neznám přesný zdravotní stav prezidenta, ale po konzultaci s několika lékaři (kteří ale také soudí jen z kusých zpráv) jsem si utvořil jasný názor, že k plnohodnotnému výkonu úřadu už se Miloš Zeman nevrátí. A rok a půl do konce mandátu je až příliš dlouhá doba, než aby to mohl takto „uležet“. A Babišovi by se samozřejmě o tak moc lépe kandidovalo v situaci, kdy by byl premiérem ve srovnání se situací, kdy by byl pouze třeba místopředsedou Poslanecké sněmovny. Už vidím ty jeho marketingové slogany plné lží: „Udržme rovnováhu moci! Nedopusťme, aby vše zase ovládli kmotři z Modrého ptáku! Budu pojistkou naší suverenity!“ a tak dále.

Zatřetí, na straně Hradu už situace dávno není v rukách Miloše Zemana, ale „domácnost“ řídí zřejmě Mynář s Nejedlým. Ti už se za těch 8,5 roku na Hradčanech tak dobře usadili a dokázali své postavení tak dobře zpěněžit, že budou potřebovat asi dost času na to, aby po sobě uklidili. Každý měsíc navíc „klidu na práci“ se bude hodit.

Začtvrté, Babiš, který už si mockrát potvrdil, že jeho elektorát snese všechno a o heslech vypouštěných do veřejného prostoru je líný přemýšlet, se bude snažit využít průtahy k tomu, aby hlásal, že za to zdržování paradoxně může tzv. „demoblok“. Babiš často obviňuje protivníky z toho, co sám dělá, a jeho voliči mu na to bohužel často skáčí.

Zapáté, a to je důvod, který je veledůležitý pro stovky mocných lidí, máme v platnosti Zákon o státní službě (tzv. Služební zákon), který umožňuje dělat změny na ministerstvech a některých dalších úřadech v pozicích náměstků (kromě tzv. politických náměstků) a různých úrovních ředitelů či vedoucích oddělení jenom velmi omezeně: de facto jen organizační změnou v rámci tzv. systemizace, kterou lze provést pouze jednou ročně: shodou okolností ke konci kalendářního roku, který už není až tak propastně vzdálen…

Určité množství úředníků se podílelo na Babišově krytí, zejména co se týká střetu zájmů a vyplácení dotací Agrofertu. Tyto lidi tam Babiš zoufale potřebuje mít co nejdéle a stejně tak tito lidé tam chtějí být co nejdéle, aby po sobě také mohli uklidit. A je zatracený rozdíl, jestli tam všichni tito lidé budou jen do prosince 2021 nebo až do prosince 2022. Tohle je to, o co se tu v následujících měsících bude hrát především.

Oběma demokratickým koalicím, kromě upřímné gratulace k úspěchu ve volbách, přeji pevné nervy, hodně energie k boji za budoucnost naší země, který bude ještě dlouhý (ale aktivní občanská společnost vám pomůže!) a vytvoření horké linky na ústavní soud.”

Autor pracoval deset let ve státní správě včetně zhruba roku na ministerstvech, která řídilo hnutí ANO

Zdroj náhledové foto: ODS

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email