Povýšila. Přesto, že vyšetřování únosu syna premiéra neskončilo

Ditu Protopopovou jmenoval Babišův kabinet do funkce tajemnice vládní rady pro duševní zdraví navzdory tomu, že dosud neskončilo vyšetřování pobytu premiérova syna na okupovaném Krymu. Andrej Babiš junior tvrdí, že jej za hranice odvezl manžel Protopopové a řidič jeho otce, Rus Petr Protopopov. Sama Protopopová se na tom podle vlastní slov premiérova syna podílela.

§ 172 Trestního zákoníku, trestný čin Zavlečení, odstavec 1 říká : “Kdo jiného lstí, násilím nebo hrozbou násilí nebo jiné újmy zavleče do ciziny, nebo ho přiměje, aby se do ciziny odebral, nebo ho odvrací od návratu z ciziny, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let.”

Andrej Babiš mladší, listopad 2018: “Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda. Dita Protopopová mi řekla: Vyber si, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, nebo půjdeš na prázdniny, v uvozovkách.”

Souvislosti
» Lékařka, které premiér svěřil syna, povýšila
» Časopis Neovlivní.cz: Policie vyšetřovala únos premiérova syna
» Jak policie (ne)vyšetřila mail premiérova syna
» Mail Babiše juniora: Otec potřeboval, abych zmizel
» Zlom. Syn Andreje Babiše promluvil

Premiérův syn opakovaně žádal českou policii o pomoc, naposledy vyvolal nové vyšetřování loni v listopadu. Poté, co jej navštívil ve Švýcarsku jeho otec-premiér, syn se odmlčel a policie ho dodnes nevyslechla. Ještě před tím ale redakci Neovlivní.cz na otázku, jaké má pro chování manželů Protopopových vysvětlení, napsal v emailu: “Byl bych rád, kdyby to vysvětlili. Proč to udělali. Víte, já si myslím, že tohle je prostě příklad politiky + psychiatrie.”

Dita Protopová, ačkoli ji premiérův syn výslovně zmiňuje v souvislosti se svým pobytem na Krymu, který sám označuje za únos, byla před pár dny povýšena. Vláda otce Andreje Babiše mladšího ji jmenovala do funkce tajemnice vládní rady pro duševní zdraví.

Případ “prázdnin” na Krymu, ovšem policie stále vyšetřuje pro podezření z trestného činu zavlečení. Vyšetřování dosud nebylo uzavřeno, jak potvrdil na dotaz Neovlivní.cz šéf státních zástupců pro Prahu 1 Jan Lelek, který na práci policie dohlíží.

“Prověřování stále pokračuje. Žádné bližší informace ale nebudeme poskytovat,” uvedl včera žalobce Lelek.

Vládnímu kabinetu to ale zjevně nevadilo. Jmenování Dity Protopopové kabinet schválil jednomyslně. A jak pak prohlásil premiér Andrej Babiš: Já měl výhrady, ale navrhnul to někdo jiný.

“Samozřejmě jsem měl k tomu výhrady, ale podpořila ji odborná veřejnost. Nikdy jsem nezaznamenal, že by někdo řekl, že to není odborník. Takže když mi ji pan ministr Vojtěch navrhnul, tak samozřejmě jsem ji jmenoval. Ona za to nemůže, že můj syn byl její pacient,” citovaly premiéra jeho Lidové noviny.

Na adresu Protopopové pak dodal: “Není to kontroverzní osoba. Je to osoba, které záleží na řešení duševního zdraví našich obyvatel.”

I když v tom premiér problém nevidí, jmenování Protopopové provázely nestandardní okolnosti, které jako by vypadly z PR příruček pro krizové situace. Ministerstvo zdravotnictví, kde je lékařka zaměstnaná jako referentka, totiž ještě v říjnu redakci Neovlivní.cz tvrdilo, že se žádný personální přesun ohledně Protopopové nechystá.

“U paní MUDr. Protopopové nedochází k žádné změně v jejím pracovním zařazení, nadále zůstává na stávající pozici,” tvrdila mluvčí ministra zravotnictví Gabriela Štěpanyová v emialové odpovědi ze 3. října, kdy se jí redakce na povýšení Protopopové dotazovala.

O pár dní později už byla Dita Protopopová jmenovaná tajemnicí rady. Babišova administrativa nechala informaci “uniknout” opět skrze jeho vlastní noviny, tentokrát to byla Mf Dnes.

A list pak článek postavil na tom, že Protopopová má podporu odborné obce. Noviny – toho času zaparkované v Babišově svěřenském fondu –  použily stejné argumenty jako jejich majitel-premiér.

Příběh pobytu premiérova syna na Krymu jsme poprvé zveřejnili v tištěném časopise Neovlivní.cz už loni v červnu. Nové kauzy vám neuniknou, když budete mít předplatné magazínu: