Pozice pražské primátorky se otřásá

Adriana Krnáčová to za své aktivity v zákulisí sporu o pronájem Škodova paláce schytala nejen od opozice, která žádá její demisi, ale případ začíná ohrožovat její pozici i uvnitř pražské vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice.

Postup Krnáčové, která za zády rady vyjednávala s majitelem paláce o výběru “vhodných právníků” pro město, hodlá už dnes večer na mimořádném zasedání řešit Trojkoalice.

“Sedíme k tomu od sedmi večer, potom budeme věc komentovat. Chceme si uspořádat informace, které k tomu máme, a na základě toho přijmeme nějaké stanovisko,” uvedl radní za Trojkoalici Matěj Stropnický.

Postup primátorky už předem označil za zvláštní. “To je trochu jako kdybych já se domlouval se zástupci reklamních agentur, kdo má zastupovat hlavní město ve sporu reklamními agenturami o stavební předpisy. To si já sám za sebe nedovedu představit,” dodal Stropnický,který má s Krnáčovou dlouhodobě vyhrocené vztahy.

Za vážný považuje případ i druhý koaliční partner, sociální demokracie, která o tom chce jednat na nejbližším jednání koalice. “Musíme si to vyjasnit,” řekl radní za ČSSD Petr Dolínek.

Jen pár hodin poté, co kauzu zveřejnil deník Neovlivní.cz, reagovala na kroky Adriany Krnáčové opozice. TOP 09 vyzvala primátorku rovnou k odstoupení a oznámila, že zvažuje trestní oznámení. O něm rozhodne v pondělí večer.

“Primátorka pletichařila ve věci jednání o nájmu Škodova paláce s protistranou a na základě zákulisních dohod vybrala k zastoupení města právní kancelář, kterou jí doporučila a slíbila financovat protistrana tohoto závažného a dlouhotrvajícího soudního sporu. Toto jednání primátorky proběhlo za zády zastupitelstva i jejích kolegů v Radě hlavního města Prahy a zůstalo by utajeno, kdyby primátorka mailovou korespondenci dokládající tyto protiprávní skutečnosti nerozeslala omylem i jiným adresátům, než chtěla,” prohlásil předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

Opozice chce kvůli případu svolat mimořádné zastupitelstvo, TOP 09 a nezávislé v tom podporují i občanští demokraté.

“Pokud se tato informace potvrdí, je to na okamžitou rezignaci paní primátorky a ODS pochopitelně podpoří TOPku ve svolání mimořádného zastupitelstva, kde budeme požadovat vysvětlení. Na podivné praktiky Adriany Krnáčové ODS upozorňovala již minulý týden na zastupitelstvu. Byly jsme jejím týmem označeni za ty, kteří si vymýšlí. Bohužel se ukazuje, že transparentní rétorika paní primátorky je v naprostém rozporu s jejími činy. Prostě kážeme vodu, pijeme koňáček,” komentoval případ šéf pražské ODS Filip Humplík.

Hnutí ANO se k problémům své hlavní tváře pražské politiky zatím nevyjádřilo. Adriana Krnáčová jakékoli pochybení v rozhovoru pro Neovlivní.cz odmítá a na svém postupu nevidí nic špatného.