Pracuje pro Babišův holding. A v roli poslance tlačí zákon v jeho prospěch

Poslanec Pavel Pustějovský (ANO) propašoval do návrhu zákona o nouzových zásobách ropy přílepek, který navyšuje minimální podíl biopaliv přidávaných do motorového benzínu. Jde tak na ruku premiérovu holdingu, jehož firmy mají v ČR na dodávky biosložek monopol.

Povinný podíl biopaliva, který se přimíchává do motorového benzínu, se má podle Lidových novin o více než polovinu zvýšit. Ze 4,1 na 8,8 procenta Počítá s tím alespoň pozměňovací návrh, který k právě projednávanému zákonu v tichosti v podobě takzvaného přílepku tlačí poslanec za ANO Pavel Pustějovský.

V rozhovoru pro LN poslanec tvrdí, že důvodem je Evropská unie. “V roce 2030 máme mít 14procentní podíl obnovitelných zdrojů energie v dopravě a bez biopaliv to nepůjde. Bioetanol se nabízel,” řekl listu Pustějovský.

Motivace poslance Pustějovského ale dostává jiné obrysy při pohledu na jeho životopis. Dnešní poslanec za ANO byl dlouholetým manažerem holdingu Agrofert, jehož firmy mají tuzemský monopol na výrobu bioetanolu.

“Pracoval jsem jako výrobní ředitel společnosti DEZA ve Valašském Meziříčí, v současné době jsem členem představenstva této společnosti,” píše o svém stálém angažmá v holdingu na svých webových stránkách.

Jak už jsme popsali v minulých letech, jestli si nějaké firmy z holdingu Agrofert po vstupu Andreje Babiše do vlády polepšily, pak to byly mimo jiné právě ty, které státu dodávají bionaftu.

Hned za první rok Babišova angažmá ve vládě svěřila státní společnost Čepro dceřinným firmám holdingu zakázky za téměř miliardu korun. Časem začaly dodávat až 80 procent veškeré bionafty pro Čepro. Od roku 2017 do loňského června byla hodnota veřejných zakázek podle iRozhlas.cz přes pět miliard korun.

Dnes je situace pro holdingové firmy Preol a Primagra složitější, dodávky dosahují už jen zhruba 50 procent. Zbytek jsou dodávky ze zahraniční produkce. Přesto jsou obě firmy i nadále klíčovým dodavatelem bionafty do Čepra.

Zdroj náhledové foto: www.pustejovsky.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email