Praha 10 vyvěsila na dohled čínské Slavii vlajku Tibetu

Zatímco magistrát hlavního města druhým rokem ignoruje tradiční symbol proti totalitní politice Číny, desátá městská část vyvěsila tibetský prapor jen pár set metrů od nejznámějšího úlovku čínských investorů v zemi.

Vršovická radnice se na svém webu pochlubila fotozprávičkou, která jednoho z nejvlivnějších investorů v katastru této městské části nejspíše nepotěší.

Praha 10, kde sídlí fotbalová Slavia Praha patřící čínské firmě CEFC, vyvěsila na radnici vlajku pro Tibet (na snímku radní Ivana Cabrnochová). REPRO: ÚMČ P10

Vlajku pro Tibet na budovu vyvěsila radní Ivana Cabrnochová. REPRO: ÚMČ P10

Akce “Vlajka pro Tibet” se letos odehrává jen pár týdnů poté, co politici v hlavním městě hlasy ANO, ČSSD, části ODS a komunistů na magistrátu prohlasovali smlouvu o partnerství Prahy s Pekingem, v níž uznali i “politiku jednotné Číny”. Tedy doktrínu vládnoucí komunistické strany, která Tibet anektovala.

“Na budově úřadu Prahy 10 dnes vlaje tibetská vlajka. Rozhodl o tom většinový postoj zastupitelů, který vedení radnice zjišťovalo formou ankety. Pro vyvěsení vlajky se vyjádřili zastupitelé ČSSD, koalice Vlasta, NPPD-HPLD, Strany zelených, TOP 09 a nezařazená zastupitelka Jana Komrsková,” hlásá hlavní materiál v sekci aktuality na radničním webu.

Radnice Prahy 10 sídlí v betonovém kolosu z éry socialismu, od nového stadionu fotbalové Slavie ji nedělí víc než prostranství mezi dvěma křižovatkami.

Před pár lety – předtím, než na uvolněné parcele vyrostlo multifunkční centrum – by čeští manažeři China Energy Company Limited (CEFC), kterým Slavia patří měli při pohledu ze stadionu radnici městské části takřka jako na dlani. Teď jim výhled na vlajku Tibetu přeci jen “kazí” obchodní centrum Eden.

Kontext:

» Číňané chtějí vysílat český fotbal
» TOP 10 vlivu v zákulisí, č. 5: Jaroslav Tvrdík

Reakce významného investora v oblasti na krok radnice prozatím redakci není známa.

Vlajky na podporu Tibetu v Česku podle agentury ČTK vyvěsilo asi 740 radnic a přes sto škol.

Minutu ticha za oběti protičínského povstání za obnovení nezávislost Tibetu před 57 lety nečekaně držela rovněž Poslanecká sněmovna. O symbolický krok požádal lidovecký ministr kultury Daniel Herman, opoziční TOP 09 již předtím tibetskou vlajku ze svých poslaneckých oken.

Fotbalová Slavia. Foto: Simona Holecová, Neo Fotbalová Slavia. Kousek, pár desítek metrů od radnice s vlajkou Tibetu, visí reklamy na čínského majitele klubu. Foto: Simona Holecová, Neo
Fotbalová Slavia. Foto: Simona Holecová, Neo CEFC a Čína jsou ve Vršovicích tak nějak hodně vidět. Foto: Simona Holecová, Neo
Radnice Prahy 10 vyvěsila tibetskou vlajku. Březen 2016. Foto: Simona Holecová, Neo Pozdrav Tibetu na čele bývalého hájemství Radmily Kleslové. Březen 2016. Foto: Simona Holecová, Neo


Štítky: , , , ,