Kvůli Praze dezinformační weby v centru pozornosti. Projděte si databázi

Hlavní město zaplatilo portálu Parlamentní listy přes sto tisíc korun, aby vylepšilo svůj obraz. Texty vyšly na webu jako neoznačená inzerce. Deník Neovlivní.cz už předloni zařadil Parlamentní listy mezi propagandistické a dezinformační weby. Od letošního roku server ovládá politik a podnikatel Ivo Valenta.

Zpravodajský web Českého rozhlasu objevil na Hlídači smluv dokumenty, podle nichž pražský magistrát za PR texty na Parlamentních listech loni zaplatil bezmála 120 tisíc korun. Šlo o bannery a čtyři texty, které ovšem navzdory zákonu web neoznačil jako komerční sdělení.

“Nevěděli jsme o tom,” tvrdil rozhlasu mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Kampaň si magistrát zaplatil na přelomu loňského července a srpna, když potřeboval vylepšit komunikaci kolem zákazu vozítek segway. Platil také za avízo na digitální mapu budov, které jsou přístupné vozíčkářům.

Vysvětlení, proč nebyla reklama magistrátu jasně označená a vydávala se za redakční obsah, nikdo z Parlamentních listů na dotazy rozhlasu nebyl schopen vysvětlit. Na tomto webu jde přitom o častou praxi, mimo jiné i právě proto skončily Parlamentní listy v databázi dezinformačních webů, kterou předloni jako první sestavil deník Neovlivní.cz.

Naposledy byl za placenou pozitivní kampaň na Parlamentních listech kritizovaný bývalý sociálnědemokratický hejtman Michal Hašek.

Popis Parlamentních listů v databázi Neovlivní.cz najdete v této zprávě ». Samotnou kompletní databázi pak přikládáme níže.

Databáze A – Z


A »

B »

C »

D

E »

F »

G

H »

I »

J

K

L »

M

N »

O »

P »

Q

R »

S »

T »

U

V/W »

Y »

Z »