Praha už jedná o nákupu cenné budovy pošty v Jindřišské

Obchod ale musí posvětit dozorčí rada státního podniku a někteří její členové mají výhrady.

Hlavní město potvrdilo, že má zájem o lukrativní budovu v centru Prahy, kde sídlí pobočka a vedení státní České pošty. Komplex v Jindřišské ulici s hodnotou oceněnou na zhruba dvě miliardy zvažuje státní podnik prodat, aby zalepil díry v rozpočtu.


Interiér „hlavní” pošty v Praze v Jindřišské ulici. Budova v centru Prahy má obrovskou hodnotu, pošta plánuje objekt prodat. Foto: Shutterstock

“Nedávno jsme měli jednání s vedením České pošty, kde jsme se dohodli že zahájíme jednání o možném odkupu a vznikne pracovní skupina, která na tom bude pracovat. Na straně města bude jednání řídit ředitel úřadu Martin Kubelka,” uvedl na dotaz Neovlivní.cz pražský radní Adam Zábranský (Piráti).

Jak ale dodal, ještě se čeká na finální slovo pošty. “Na straně České pošty bude v nejbližší době potřeba, aby toto jednání podpořila dozorčí rada, abychom věděli, že má smysl na tom pracovat. Praha ale předběžný zájem o koupi má a vedení České pošty o tom také chce jednat,” dodal radní Zábranský.

Dozorčí rada ale není v názoru na prodej ikonické budovy jednotná, jak píšeme v dubnovém časopise Neovlivní.cz. Někteří členové její prodej zpochybňují a kloní se spíše k variantě pronájmu.

“Proč to prodávat? Sice získáte jednorázovou vysokou finanční injekci, ale pokud třeba Praha má skutečně o prostory zájem, proč jí je nepronajmout? Notabene, když celé jedno patro budovy je prázdné,” cituje časopis jednoho z členů dozorčí rady.


ČTĚTE TAKÉ: Politici o problémech pošty věděli. Neudělali ale nic


Pošta sídlí v Jindřišské ulici, co svět světem stojí. Přesněji od roku 1873, kdy byla dokončena základní stavba. Nejprve se do rozsáhlé novorenesanční budovy nastěhovali pošťáci pro Prahu 1, časem se pro ni vžilo označení hlavní pošta. Ve čtyřpatrovém ikonickém domě s uměleckou výzdobou a jedním z největších dvorů v lokalitě sídlí také vedení státního podniku.

Prodejem lukrativního komplexu by pošta vyřešila jen část finančních potíží, do kterých se kolabující státní podnik dostal. “Jestli něco neuděláme, na konci roku může Česká pošta skončit v insolvenci,” přiznal v březnu Vít Rakušan (STAN), pod jehož resort vnitra státní pošta spadá.

Česká pošta ale není jen sídlo v Jindřišské, poštovní doručovatelky, fronty u přepážek a přepravované balíky. Firma díky svému miliardovému majetku patří roky mezi strategické společnosti, v nichž politici bojují o vliv, dosazují své věrné a čas od času se v nich při zakázkách vyjde vstříc někomu z VIP partnerů, jak později doložíme.

To, že státní pošta je „lukrativní zboží“ a je trvale ve sféře zájmů nejrůznějších lobbistů, dokazuje například schůzka bývalého ředitele pošty Romana Knapa s Krejčířovým poskokem Michalem Redlem. Když měl ředitel státního podniku pro Seznam Zprávy vysvětlit, co po něm Redl krátce po minulých volbách chtěl, bezděky prohlásil: „Šlo o typ schůzky, kde se zjišťuje, jak se přenastavují špagáty moci a vlivu.“

Kdo z politiků má své zájmy na poště? A proč nechali státní podnik málem zkrachovat? Investigace v dubnovém časopise Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email