Praha zažívá návrat architekta byznysových dohod

Miroslav Poche. Pamatujete? Před sedmi lety se musel s ostudou stáhnout do politického suterénu. To když se novinářce Marii Bastlové podřekl, že skrytě posílal do stranické kasy peníze skrz nastrčené stranické kolegy, aby se vyhnul placení daní. Jestli vám ale jeho jméno dnes nic neříká, je to přesně to, co si sociální demokrat Poche přeje. Nebýt viděn. Ani slyšen. A vládnout ze zákulisí.

Sociální demokrat Miroslav Poche je zpátky. Aniž si toho veřejnost stačila všimnout, stal se jedním z vládců nad Prahou. A významný vliv se mu přisuzuje i v zákulisí vyjednávání o nové vládě Andreje Babiše.

Europoslanec Miroslav Poche v Evropském parlamentu. Zdroj: Facebook MP

Vyplynulo to z informací, které redakce nashromáždila ze zdrojů uvnitř ČSSD i hnutí ANO a také z pražského magistrátu.

„Pracoval na tom usilovně roky a teď se mu to konečně podařilo. V Praze vystřídal Karla Březinu a teď se stal hlavním architektem byznysových dohod v hlavním městě,“ potvrdil Pocheho aktuální pozici jeden z členů vedení hlavního města.

Jak se to celé přihodilo? Miroslav Poche byl trpělivý. Už v roce 2015 – pět let po karambolu se stranickými dary – ho ovšem redakce Neovlivní.cz zařadila do druhé desítky nejvlivnějších figur Prahy. Ani autoři žebříčku tehdy nevěřili, že Poche bude ještě stoupat. Nejen kvůli výše popsanému závaží z minula, ale také proto, že se stal europoslancem a dost času trávil v Bruselu.

Jenže v očích mnohých podceňovaný Poche všechny překvapil. Nahrály mu potíže jeho dosavadního spojence Karla Březiny, který Prahu spolu s Radmilou Kleslovou z ANO ještě před dvěma lety ovládal. Březinovu pozici rozkýval pravomocný rozsudek, podle něhož neoprávněně pobíral odměny v pražském dopravním podniku. Březinova éra pak definitivně skončila s loňskou razií na ministerstvu školství, kam policie přišla kvůli dotacím pro sport. Březina dodnes nebyl obviněn, je však vedený jako podezřelý a s jeho politickou kariérou je v zásadě konec.

Březina tedy udělal úkrok stranou a instaloval před sebe Petra Dolínka. Jenže ten časem přestal slábnoucího Březinu poslouchat a podle pražských sociálních demokratů je už pod stoprocentním vlivem Pocheho.

„Pochemu nahrála tahle destrukce staré party ČSSD v Praze. Březina je stranou, další kdysi vlivná figura Petr Hulinský, který je mimochodem Pocheho jakýmsi učitelem, se stáhl. Do toho tahle stará parta řešila problémy svých spojenců, rodiny Kočkových, v Technické správě komunikací, kde jsou stíhaní za veřejné zakázky, a Pochemu to prostě začalo zčásti i padat do klína,“ popsal situaci v pražské ČSSD jeden z jejích dlouholetých členů.

Sám Miroslav Poche nezpochybňuje, že jeho vliv prožívá tak trochu restart. Striktně se to ale snaží držet ve stranické rovině, tu byznysovou odmítá.

„Já jsem rád, že ČSSD v Praze za poslední rok prodělala nějakou změnu. Doufám, že se i projeví. Máme tu nové vedení, proměnilo se i chování a myslím, že s tím mohou být všichni spokojeni. Jistě, přispěl jsem k tomu, ale rozhodně se nepovažuji za nejvlivnějšího v ČSSD,“ podotýká.

Jenže kolegové z vládní koalice nad Prahou Pochemu připisují i zákulisní vliv na byznys. A nejnověji na jeho jméno redakce Neovlivní.cz narazila i v souvislosti se zákulisními debatami o sestavování nové vlády Andreje Babiše. Koho “vodí” Miroslav Poche? A jaký byznys je s ním v Praze spojován? Odpovědi najdete v tištěném magazínu Neovlivní.cz.