Pravda a lež v příběhu milionové smlouvy pro Kleslovou

Kauza milionové odměny z polostátní firmy ČEZ pro místopředsedkyni ANO Radmilu Kleslovou sice žije teprve druhý den, mediální poradci Babišova hnutí však už kolem ní vyrobili hustou mlhu. A objevilo se hned několik lží a nepřesností.

Ještě zkraje středečního dne měl lídr hnutí Andrej Babiš v celé záležitosti jasno: “Já nevidím důvod to řešit. Paní Kleslová tam má smlouvu 15 let a je to otázka ČEZ. Pokud ČEZ ji potřebuje, tak ať ji má, pokud ji nepotřebuje, tak ať ji zruší.”

Co Babiš esemeskoval
15. června:

 Dotaz z Neovlivní: “Dobry den, resil jste s pani Kleslovou coby predstavitelkou ANO jeji praci pro CEZ? Bude dal pokracovat ve spolupraci s CEZ? Je adekvatni jeji odmena 100 tisic mesicne v CEZ? Dekuji.”
 Odpověď Andreje Babiše: “Neresil zeptejte se pana Benese to je zalezitost managementu.”

A jsme hned u první nepřesnosti. Radmila Kleslová totiž nemá v ČEZ smlouvu 15 let. Kontrakt na sto tisíc měsíčně, který se nyní provalil, je platný jen pro letošní rok. Spolupráce firmy s Kleslovou sice začala už v roce 2000, je ale podložena několika různými smlouvami. Jaká odměna političce náležela podle starších smluv, zatím není známo. Kleslová to zveřejnit nechce, vědomě tak nechává viset ve vzduchu podezření, že se odměna zvýšila právě po jejím nástupu do politických funkcí.

O pár hodin později pak Babiš provedl absolutní obrat a prohlásil, že Kleslová jako politička žádnou podobnou smlouvu mít nemá. A sám prý nakázal odvolanému náměstkovi Lukáši Wagenknechtovi, aby se jako člen dozorčí rady ČEZ zasadil o ukončení smlouvy mezi elektrárenskou firmou a Kleslovou.

“Žádal jsem naše zástupce v dozorčí radě, aby ta smlouva byla ukončena. Nechápu, proč to Wagenknecht dávno neudělal, když jsem mu jasně řekl, že ta smlouva má být ukončena. Smlouva bude ukončena koncem roku, protože paní Kleslová šla do politiky a vůbec by neměla mít takové smlouvy,” řekl v podvečer Českému rozhlasu.

Pomineme-li to, že Lukáš Wagenknecht označil obratem pro Neovlivní.cz Babišova slova za lživá, je dobré si připomenout ministrův citát z půli června, kdy se jej redakce na smlouvu Kleslové a ČEZ poprvé ptala. Případ ho tehdy zjevně vůbec nezajímal. “S paní Kleslovou jsem to neřešil, zeptejte se pana Beneše. To je záležitost managementu,” napsal Andrej Babiš v sms zprávě 15. června.

Wagenknechta pak Babiš odvolal o pouhé tři dny později. Kdy přesně tedy měl náměstek dostat pokyn k ukončení spolupráce ČEZ a Kleslové, není jasné, když ještě tři dny před odvoláním ministr případ nijak neřešil.

Babišovo večerní oznámení v sobě obsahuje i další nepřesnost. A to výrok, že smlouva bude ukončena koncem roku, protože Radmila Kleslová šla do politiky. Kontrakt přitom ve skutečnosti bude ukončen tak jako tak – jednoduše skončí koncem prosince jeho platnost, je na dobu určitou.

Ve své obhajobě si během středy připsala nepřesnost i hlavní aktérka příběhu Radmila Kleslová. Detaily své práce pro ČEZ zveřejnit nehodlá, o pozadí příběhu má ale jasno. Obvinila Wagenknechta, že zneužívá svou pozici v dozorčí radě k politickému boji. “Je to flagrantní porušení povinnosti člena dozorčí rady,” řekla Českému rozhlasu.

Jenže Wagenknechta vyslal Andrej Babiš do ČEZ mimo jiné právě proto, aby prověřil hospodárnost smluv uzavíraných v elektrárenské společnosti. Dozorčí rada jich od loňského léta prozkoumala desítky, problém nastal ve chvíli, kdy došlo na tu, která se týkala místopředsedkyně ANO.

Deník Neovlivní.cz už před časem citoval členy kontrolního orgánu, kteří anonymně uvedli, že už jen to, že si vyžádali po ČEZ smlouvu Kleslové, vyvolalo nevoli jak u Babiše, tak u jeho pravé ruky.

Naplno to pak napsal po svém odvolání ostatním členům dozorčí rady právě Wagenknecht. V emailu uvedl: “Pro upřesnění, chci se tomu více věnovat, protože na mě paní Kleslová vyvíjela politický nátlak, abych se tomuto tématu nevěnoval a obviňovala mě a Jirku Tyce (další člen dozorčí rady, pozn. NEO) z úniku informací do médií.”

Smlouvu Kleslové a ČEZ bude ve čtvrtek řešit dozorčí rada společnosti. A začali se ozývat i další akcionáři firmy. “Nepochybně se o to budeme zajímat. Je to překvapení,” uvedl pro Radiožurnál energetický analytik a jeden z minoritních akcionářů ČEZ Michal Šnobr a dodal: “Z mého pohledu je smlouva minimálně vzhledem k současné angažovanosti paní Kleslové velmi problematická a k jejímu ukončení už mělo dávno dojít.”