Právní bitva o Metrostav je na spadnutí, policie posílá spis žalobci

Čtrnáct dní po prvním rozsudku nad Davidem Rathem oznámili policisté, že ukončili vyšetřování druhé větve Rathova případu. V té se policie snaží rozklíčovat, kteří podnikatelé a firmy se vědomě podílely na zmanipulovaných veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Fatální může být vyšetřování pro stavebnický gigant Metrostav.

Svým dopadem může jít o jedny z největších procesů za posledních pětadvacet let. Jak už informoval deník Neovlivní.cz (zde »), státní zastupitelství se chystá poslat k soudu hned ve dvou trestních případech společnost Metrostav – největší stavební firmu v zemi, která zaměstnává tisíce lidí a realizuje nejdůležitější veřejné stavby včetně tunelu Blanka. Třetí obžaloba, v níž jde jako u prvních dvou rovněž o podezření ze zmanipulovaných zakázek, pak může přibýt v průběhu roku.

Zjištění Neovlivní.cz z letošního března nyní potvrdil dozorující žalobce případu Jiří Pražák. V prohlášení, které přinesla agentura ČTK, uvedl, že policie případ uzavřela a předá jej státnímu zastupitelství s návrhem na podání obžaloby.

Podle žalobce Pražáka z Vrchního státního zastupitelství v Praze studovali spis předchozí čtyři měsíce obvinění a jejich obhájci. “Lze očekávat, že policejní orgán v nejbližší době předloží vyšetřovací spis zdejšímu státnímu zastupitelství s návrhem na podání obžaloby nebo jiné rozhodnutí, a to poté, co se vyrovná s návrhy a žádostmi jednotlivých obviněných,” napsal Pražák.

Žalobce odhaduje, že se k dalšímu rozhodnutí dostane nejdříve za více než dva měsíce po předložení spisu policií. Důvodem je rozsah spisu a složitost případu.

V souvislosti s aférou Rath policie od roku 2013 stíhá (kromě jiných firem) dva manažery Metrostavu Pavla Piláta a Jiřího Anděla. A především: obviněn je podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob i samotný Metrostav. (O jaké zakázky jde? zde »)

Metrostav je zatím největší společností, na kterou žalobci uplatnili paragraf o trestní odpovědnosti právnických osob, což jim zákon umožňuje od ledna 2012. Zákon říká, že společnosti jsou za určitých okolností odpovědné za chování svého pracovníka či manažera. A mohou být také odsouzeny. V interním žargonu dostaly nejpřísnější verdikty přezdívku “trest smrti”, protože se z nich odsouzený subjekt bude vzpamatovávat jen těžko.

V případě odsouzení firmy připouští zákon i mimořádné tresty: stamilionové pokuty, zákaz činnosti nebo zrušení firmy. I mírnější rozsudek – zákaz účasti na veřejných tendrech – by měl zásadní dopad na mapu českého stavebnictví.