Nedal kožich, dostal výpověď. Muzikář na výslechu v kauze Nagyová

Právník Karel Muzikář, hlavní obhájce státu v arbitrážích, absolvoval v pondělí výslech v jedné z větví kauzy Jany Nečasové-Nagyové. Pokud si do té chvíle mohl úspěšný advokát myslet, že k němu pravá ruka expremiéra Nečase chová přátelské city, musel pro něj být výslech těžkým zklamáním.

Ve zmiňované části případu jde o obvinění současné Nečasovy ženy, že za darované drahé kabelky a šperky za deset milionů korun neodvedla státu daň zhruba 700 tisíc korun.

Nečasové-Nagyové nosili prezenty zástupci státních firem, úřadů a další mocní z byznysu a politiky. Mezi objevenými dary byly i šperky, které v klenotnictví v Pařížské ulici pořizovali otec a syn Muzikářové.

Karel Muzikář starší je doyenem českého lobbingu s exkluzivními kontakty (více zde). Muzikář mladší patří k nejvlivnějším osobnostem tuzemské justice. V žebříčku TOP 10, který sestavil deník Neovlivní.cz, skončil vysoko – na sedmé příčce (více zde).

Muzikář mladší u výslechu setrval na své verzi, že Janu Nečasovou-Nagyovou obdarovával z čistého přátelství, nikoli proto, aby si to vylepšoval u premiéra. A šlo spíše o drobné dárky, dražší šperky měl pořizovat jeho otec.

Tezi o přátelství ovšem narušily záznamy odposlechů bývalé ředitelky premiérova sekretariátu, které Muzikářovi ml. předestřeli policisté.

Z informací deníku Neovlivní.cz vyplývá, že se na něj obrátil šéf úřadu vlády Lubomír Poul se slovy: Venku je zima, paní ředitelka nemůže běhat jen v kabátu, hodil by se jí kožich.

Muzikář ovšem tuto žádost odmítl splnit, což potvrdily opět záznamy z telefonů aktérů případu. A Janu Nečasovou-Nagyovou to silně rozladilo. Právníka v rozhovoru s Poulem označila za “lakomce lakomého.”

Otázka motivace dárců je pro vyšetřování případu zásadní: pokud šlo o projev přátelství, jsou všichni z případu venku (kromě Nečasové-Nagyové a jejího údajného daňového úniku). Kdyby se ale prokázalo, že dárky byly vstupenkou k premiérovi, případně za nějakou protislužbu, pak by šlo o korupci. Na obou stranách.

I proto se policisté na výslechu Muzikáře ptali, nakolik epizoda s kožichem ovlivnila následné rozhodnutí premiéra, který právníka vyřadil z týmu svých poradců.

Karel Muzikář ml. nicméně obě věci při výslechu nespojil.

Policie odmítá detaily vyšetřování komentovat. Státní zástupce Petr Šereda pouze uvedl, že vyšetřování daňového úniku z dárků finišuje. “K obsahu výslechů se vyjadřovat nebudu,” řekl Šereda.

Bez komentáře ponechal výslech i Karel Muzikář.