Adriana Krnáčová přežila pokus o sesazení

Pražská primátorka Adriana Krnáčová z ANO zůstává ve funkci. Opoziční ODS a TOP 09 se sice povedlo svolat mimořádné jednání zastupitelstva o jejím odvolání, koalice ale svými hlasy zablokovala schválení programu. O odvolání Krnáčové se tak ani nehlasovalo.

 Opozice chtěla Krnáčové sundat primátorský řetěz kvůli emailům, v nichž se s protistranou sporu o nájem ve Škodově paláci domlouvala na výměně právníků zastupujících Prahu. Na případ upozornil server Neovlivní.cz.”Paní primátorko, poslechněte starého pána, rezignujte,” vyzýval Krnáčovou bývalý primátor za ODS Bohuslav Svoboda. “To, co jste paní primátorko předvedla, je definice klientelismu,” přidala se i jeho stranická kolegyně Alexandra Udženija.

Předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný přesvědčoval kolegy zastupitele, že Krnáčová jednala v neprospěch Prahy a měla by proto skončit. “Máme podezření, že spáchala trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku, porušila předpisy o pravidlech hospodářské soutěže, dopustila se sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a rovněž zneužití pravomoci úřední osoby,” uvedl Novotný.

Primátorky se nikdo z koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice nezastal, kolegové jí v tom nechali  takzvaně “vykoupat” – byť ji nakonec svými hlasy podrželi. Krnáčová si tak musela vytrpět téměř tříhodinový poslech kritiky.

Primátorky se zastávali jen opoziční piráti a komunisté. Podstata problémů podle nich spočívá v samotném nevýhodném pronájmu Škodova paláce za éry primátora Pavla Béma, nikoliv v současném jednání Krnáčové.

“Vyšetřování orgánů činných v trestním řízení ve věci pronájmu Škodova paláce bylo zametené pod koberec, mělo by se prověřit,” přidal se i pirát Jakub Michálek.

Sama Krnáčová během celé rozpravy mlčela a hleděla do monitoru. S výjimkou úvodních několika vět: “Ten, kdo mě zná, dobře ví, že bych nikdy v životě nejednala protizákonně, nebo abych poškodila zájmy Prahy. Ti, kteří mě neznají, zřejmě jednají tak, jak by asi jednali sami,” uvedla Krnáčová.