Pražské ANO rozehrává druhý díl hry Pryč s Krnáčovou

Většinová část pražského zastupitelského klubu ANO, která je semknutá kolem odcházející šéfky Radmily Kleslové, oprášila svůj letní plán zbavit se vlastní primátorky Adriany Krnáčové. Po úterním pádu vládní koalice na magistrátu lidé věrní Kleslové nabízejí politickým partnerům spolupráci s tím, že bez okolků obětují právě kritizovanou Krnáčovou.

Taktiku věrných Kleslové potvrdily deníku Neovlivní.cz dva na sobě nezávislé zdroje z pražského magistrátu. “Jasně říkají, že s Krnáčovou nepočítají. Je to postaveno tak, že klidně půjdou i do koalice s TOP 09, kterou vedení ANO zakázalo. Jde jim o to zůstat u moci a je jedno, jestli to povede k rozpuštění celé pražské buňky ANO,” popsal jeden ze zmiňovaných zdrojů.

Narážel tak současně na slova Andreje Babiše, který pražské organizaci opakovaně pohrozil zrušením. Dosud to ale neudělal, a to ani minulý týden, kdy se většina klubu vzepřela názoru Babiše i předsednictva celé partaje a odmítla vyměnit svého šéfa Michala Haška.

O situaci v Praze 

» Hodiny před krachem: Co předcházelo pádu pražské vlády
» Za zavřenými dveřmi ANO: Jak Babiš nerušil a Kleslová vyšachovala Krnáčovou
» Dokument: Jak si Hašek a spol dělají z Babiše ‘Dobrý den’
» Kleslová pod tlakem Babiše dala funkci k dispozici. Skutečně skončí?
» Krnáčová se pokusí definitivně odříznout Kleslovou
» Rozkol pražského ANO: Pět členů šlo proti Kleslové
» Mocenská mapa Prahy. Hlavní slovo má tandem K+B

Hašek ani další členové z křídla Kleslové informace o jejich taktice nijak nekomentovali. Dlouhodobě totiž zastávají strategii, že s médii – až na svá veřejná prohlášení – nekomunikují.

Lidé z ANO kolem Kleslové přitom mají na rozdíl od primátorky Krnáčové jistý příslib další spolupráce s ČSSD. A společně se podle informací Neovlivní.cz nebrání koalici s TOP 09, kterou Babiš svým lidem zakázal.

Sociální demokracie podporuje křídlo Kleslové i v jeho emancipačních snahách.

“Aktuálně mě mrzí, že slabost kolegů jak z TOP 09, tak z ANO vede k tomu, že kdo se nepodřídí mocipánu, končí. To je špatně. Je potřeba, aby se oba kluby emancipovaly,” komentoval situaci pro Aktuálně.cz náměstek Petr Dolínek.

A aby nebylo pochyb, jak to myslí, dodal: “Pan Kalousek tady nemá ani volební právo a pan Babiš bydlí v Průhonicích. Ať se realizují ve svých obcích a na státní úrovni.”

Agonie na pražském magistrátu bude trvat nejméně do příštího týdne, do té doby nová koalice nevznikne. Všichni totiž vyčkávají na sobotu, kdy se má volit nové vedení pražského ANO.

Šance ministra Martina Stropnického, kterého do bitvy o post pražského lídra po rezignaci Kleslové vyslal osobně Babiš, přitom nejsou nijak závratné. Pražskou organizaci vybudovala právě Radmila Kleslová, její členové jí zůstávají věrní a Stropnický je na její černé listině. Ostatně hlavně jejím přičiněním loni nezískal v Praze podporu pro zamýšlenou kandidaturu na post místopředsedy ANO.

A kde stojí Stropnický dnes, dal najevo svým aktuálním výrokem, že Krnáčová by měla dál zůstat primátorkou Prahy.