Prchal a Bartha. Těm Babiš uvěřil, že může zvítězit

Očekávat, že se Andrej Babiš nyní vzdá a odejde z politiky, by ale bylo bláhové.

Ještě loni na konci léta nebylo jasné, jestli lídr hnutí ANO do prezidentské volby vůbec půjde. Jak jsme ale popsali v zářijovém vydání časopisu Neovlivní.cz, Andrej Babiš nakonec vyslyšel hlasy dvou svých nejbližších spolupracovníků: Tünde Bartha a Marka Prchala. Těm uvěřil, že může zvítězit.


Andrej Babiš Foto: Hnutí ANO

„Je to znovu ve hře. Jeho nejbližší spolupracovníci Tünde Bartha a Marek Prchal ho k tomu tlačí,“ citovali jsme zkraje září zdroj z Babišova okolí.

A následně Andrej Babiš skutečně oznámil kandidaturu. Přitom ještě v létě to podle zpráv z chodovské centrály hnutí ANO vypadalo, že oligarcha své plány na dobytí Hradu vzdal. Byla za tím právě nejistota, zda ve veřejné volbě uspěje.

“Zásadní jsou pro rozhodování šéfa průzkumy veřejného mínění. A hned několik v posledních měsících se nám ukázalo, že v případném druhém kole prezidentské volby nevyhraje,” citovali jsme v červenci na webu jednoho z členů Babišova týmu.


ČTĚTE TAKÉ: Aféra Lithium: půlmiliardová provize pro utajené poradce


Důvodů k obratu nakonec bylo nakonec hned několik. Bartha a Prchal Babiše přesvědčili, že by to nakonec mohlo i ve druhém kole vyjít. Spoléhali na nespokojenost lidí a jejich obavy z energetické krize a růstu cen. Na tom také Andrej Babiš následně postavil kampaň.

Mnohem větší roli v rozhodování ale hrála skutečnost, že Andrej Babiš za sebe neměl do prezidentské volby náhradníka, který by splňoval dvě věci současně: naději na zvolení a jistotu, že mu může lídr ANO věřit. A přitom chtěl, aby ANO mělo svého kandidáta.

V zářijovém časopise Neovlivní.cz jsme také uvedli, že do výběru prezidentského kandidáta za hnutí ANO promluvila i Babišova touha vrátit se do premiérského křesla. Ta je ve skutečnosti větší než stát se prezidentem. Na svržení Fialy a získání postu premiéra ale neměl ani dost hlasů, ani podporu dosluhujícího prezidenta.

Chybějící hlasy ale může Babišovi přihrát právě prezidentský souboj. A to i v případě prohry – i druhý na pásce může hlasů nasbírat jednou tolik, co celé hnutí ANO získalo v minulých parlamentních volbách. Andrej Babiš nakonec v aktuální volbě získal zhruba 2 386 000 hlasů. ANO pak mělo v posledních volbách 1 458 000 hlasů.

A Andrej Babiš to také jasně řekl ve svém povolebním projevu, kdy uznal porážku: “Hnutí ANO jede dál…Chtěl bych strašně moc poděkovat našim voličům, dosáhli jsme famózního výsledku. 2,37 milionu je víc, než jaký byl výsledek Spolu a PirSTAN v posledních sněmovních volbách. Strašně moc děkuji za vaši podporu…Prosím, aby všichni přišli k příštím parlamentním volbám.”

Premiér Petr Fiala výsledek voleb označil za začátek konce politické kariéry Andreje Babiše. Bylo by ale bláhové očekávat, že se oligarcha teď hladce vzdá. Jak sám opakovaně zdůraznil, on nikdy dobrovolně neodchází. Ani z politiky. „Normální člověk by už asi odešel, ale já, jak je obecně známo, jsem urputné hovado,” řekl v roce 2019 během jedné z mnoha politických krizí, které kvůli svému byznysu a střetu zájmů musel řešit.

Stejná situace nastala i předloni po volbách. Andrej Babiš ve svém nejbližším okolí dokonce oznámil, že po vítězství koalice Spolu končí v politice. Nakonec si to rozmyslel.

Právě politika je totiž stále klíčová pro jeho vlastní byznys, poskytuje mu určitý druh ochrany: před policií, věřitelskými bankami i konkurencí. A to je důvod, proč udělá všechno, aby si politický vliv udržel. Post předsedy opozice, jak své aktuální roli sám říká, na to ani zdaleka nestačí.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email