Před rizikem požáru v Hřensku varovali i Němci. Neposlouchali je

Kromě bagatelizace ohně při prvních hodinách požáru jde v chráněném parku v Českém Švýcarsku i o systémové selhání.

My jsme vám to říkali. Zhruba tak se dnes cítí zástupci obcí a místní dobrovolní hasiči z míst ohrožených rozsáhlým požárem v Českém Švýcarsku.


Požár neničí jen les, ale hoří i domy a živnosti místních Foto: Jiří Sucharda

Před situací, která nastala tuto neděli, kdy začalo v chráněném parku hořet, varovali roky. Jenže nikdo je neposlouchal. A když už si vymohli nějaké jednání, správa parku i vedení krajských hasičů jejich upozorňování bagatelizovali, až zesměšňovali.

Vyplývá to z rozhovorů s místními dobrovolnými hasiči a zástupci obcí, které redakce nashromáždila. Už ve středu jsme upozornili, že v prvních hodinách zástupci správy parku a vedení krajských hasičů situaci podcenili a navzdory žádostem zasahujících hasičů posily přišly až s denním zpožděním. A to po zásahu senátora a místostarosty Krásné Lípy Zdeňka Linharta.

“Mnohem podstatnější ale je, že se to celé mohlo řešit už před lety. Bylo jasné, že s tak ohromným množstvím dřeva z kůrovcem napadeného lesa nelze nic dělat, než to tam nechat. Stejně jasné ale bylo, že to prostě jednou chytne. Naše logické požadavky na opatření, která by minimalizovala rizika rozsáhlého požáru, ale všichni ignorovali,” řekl Neovlivní.cz Linhart.


ČTĚTE TAKÉ: Potřebujeme pomoc, žádali hasiči v Českém Švýcarsku. Marně


Dlouholetý starosta a senátor Linhart, který je dnes v Krásné Lípě místostarostou, dokonce říká, že na schůzkách se správou parku a vedením krajských hasičů čelili zesměšňování. “Prý moc koukáme na americké filmy, jednou nám dokonce řekli, že moc koukáme na zprávy, protože tehdy řádily rozsáhlé požáry v Austrálii,” řekl Linhart.

Jeho slova pak potvrzuje i místostarosta Varnsdorfu Jiří Sucharda, který se sám coby dobrovolný hasič nyní zapojil do boje s ohněm. “Zástupci Národního parku České Švýcarsko a vedení HZS ÚK na jednání v Krásné Lípě odmítali rozumné argumenty o požárním nebezpečí, kdy zpochybňovali opodstatněné obavy saské strany, která na nebezpečí poukazovala a také doufám, že si vzpomenou na opravdu stupidní připomínky typu – moc koukáte na katastrofické americké filmy,” uvedl Sucharda.

¨Podstatný na jeho výrocích je fakt, že nešlo jen o obavy místních zástupců obcí. Na stejné nebezpečí upozorňovali, a to opakovaně i němečtí hasiči a správci tamní části parku. To potvrdil i Linhart. “I z německé strany tyto obavy zazněly. Na naše písemné žádosti o návrhy řešení ale nikdo ani neodpověděl,” dodal Linhart.

Ostatně hasiči ze Saska byli mezi prvními, kdo přijel do Českého Švýcarska pomoci svým kolegům. Na místo dorazili hasiči z Grossschönau, Oderwitzu a Hornitzu. Oheň se ale následně rozšířil i na německou stranu parku a tamní hasiči měli pak sami dost práce.

Starostové přitom dodávají, že jim nejde o pomstu nebo vyvolávání emocí. Jen upozorňují, že kdyby se problém řešil včas, stálo by to nesrovnatelně méně peněz, než které nyní česká i německá strana musí vynaložit na likvidaci nezvladatelného požáru a ochranu majetků a místních.

A také by nebyly ohroženy životy místních hasičů, kteří v prvních hodinách čelili ohni bez adekvátní pomoci.

Vedení krajských hasičů si ale trvá na svém: byla to standardní situace, nic jsme nepodcenili.

“Já si nemyslím, že by na začátku bylo podcenění situace. Byl to standardní požár, byly povolávané jednotky dle poplachových plánů. Celý zásah nám komplikovalo dlouhodobé sucho, velké množství hořlavého materiálu v této oblasti, kterou nechával národní park přírodě. Jsou tam cesty, které se neudržují. Silný vítr, který se měnil, pak roznášel požár na několik dalších samostatných ohnisek ve složitém nepřístupném terénu,“ uvedl šéf krajských hasičů Roman Vyskočil pro iDnes.

To, že v lese leží tuny dřeva, se přitom vědělo roky. Že je sucho, ví tohle léto také každý. A že může foukat, je věc, s kterou každý hasič musí počítat. Přesto zůstali místní hasiči na oheň dlouhé hodiny úplně sami.

A likvidace “standardního” požáru, jak tomu šéf krajských hasičů říká, tak bude stát stovky milionů. A další veřejné peníze muselo investovat Německo do hašení na své straně.

Kdo konkrétně za to může? Kdo řekl, že starostové moc koukají na americké filmy? A proč se v Česku každý problém řeší až ve chvíli, kdy začne hořet? Téma chystáme do příštího vydání tištěného časopisu Neovlivní.cz. Předplácet můžete už nyní v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Jiří Sucharda

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email