Před týdnem: Vláda chystala kompletní otevření země

Nic neilustruje chaos ve vládě Andreje Babiše lépe, než posledních sedm dní. Před týdnem členové kabinetu tvrdili národu, že chystají úplné otevření obchodů.

Havlíček věří, že od 22. února by se mohly otevřít obchody. To není začátek sci-fi povídky, ale seriózní titulek zpravodajského webu České televize. Nese datum 16. února, je tedy pouze týden starý.

Nejen veřejnoprávní média údajnému plánu na plné otevření ekonomiky věnovala prostor celých několik dní, popisovala detaily fungování obchodů i možné varianty omezení služeb. Proč? Protože jim plán představila autorita z nejpovolanějších – ministr průmyslu, také obchodu, zároveň i dopravy a k tomu navíc místopředseda vlády Karel Havlíček.

Foto: Twitter Karla Havlíčka

“Největší překážka pro opětovné otevření obchodů od příštího pondělí padla. Ministr Jan Blatný, který se s hygieniky doposud tomu spíš bránil, nyní souhlasí. Podmínkou však je, aby personál obchodů povinně nosil respirátory bezpečnostní kategorie FFP2, které lépe chrání před přenosem koronaviru na rozdíl od nespolehlivých roušek,” hlásal 16. února dopoledne server iDnes z holdingu Agrofert, který podle auditů Evropské unie prokazatelně ovládá Havlíčkův šéf Andrej Babiš.

A později Havlíček vynesl informační trumf, který už musel přesvědčit i poslední pochybovače, zda Babišova vláda myslí otevření ekonomiky vážně: S návrhem na otevření obchodů od 22. února souhlasí Rada vlády pro zdravotní rizika.

Na webu vlády stojí, že “předsedou Rady je předseda vlády, místopředsedy jsou ministr vnitra a ministr zdravotnictví. Dalšími členy jsou ministr obrany, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci, vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, zástupce Asociace krajů ČR a zástupce zdravotních pojišťoven.”

Twitteru Karla Havlíčka

A tak se logicky firmy, zaměstnanci i obyvatelé začali chystat na otevření obchodů. “Obchodníci nečekají na rozhodnutí vlády o otevření obchodů. Počítají s tím, že otevřou, už si dokonce nechávají tisknout reklamní letáky. Aktuálně máme na příští dva týdny domluvenou téměř dvojnásobnou distribuci oproti předchozímu týdnu,” popsal například Ondřej Vaňha z První novinové společnosti v pátek 19. února.

V pondělí 22. února, navzdory všem jednáním Havlíčka, posvěcení ministra zdravotnictví a dokonce i souhlasu Rady vlády pro zdravotní rizika (RVPZR), se samozřejmě žádné obchody neotevřely.

Přibylo 11 391 nakažených koronavirem – nic překvapivého, extrémně negativní trend vývoje epidemie zažívá Česko již od Vánoc. V nemocnicích jen v pondělí agresivní mutaci viru podlehlo dalších 148 pacientů.

Za všechny normální lidi to lakonicky shrnul šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, kterého neotevření obchodů nepřekvapilo: „Byl jsem mnohem víc překvapen tím, že ministr Havlíček vůbec přišel s touhle iniciativou v době zhoršující se situace,“ řekl České televizi.

Podle Prouzy bohužel nápad vlády na otevření obchodů znamenal pro řadu podnikatelů další marné náklady: “Slib pana ministra Havlíčka vyvolal zbytečné utrácení peněz v obchodech, které jsou na hraně krachu.”

A co toto pondělí 22. února nakonec dělala vláda Andreje Babiše? Tým expertů v čele s předsedou RVPZR v panické rychlosti nařídil, že všichni musí od tohoto týdne nosit respirátory.

Anebo alespoň dvě lékařské roušky přes sebe, i když to podle odborné studie nebude fungovat.

Zdroj náhledové foto: Twitter Karla Havlíčka

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email